24. srpna 2018 8:15 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Lennonův vrah se podesáté marně dožadoval propuštění na podmínku

Lennon se podepsal i svému vrahovi Marcu Chapmanovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lennon se podepsal i svému vrahovi Marcu Chapmanovi. | foto: Lidovky.cz

NEW YORK Vrah Johna Lennona se podesáté marně pokusil požádat o podmínečné propuštění. Oznámila to agentura AP. Mark David Chapman, dnes třiašedesátiletý, Lennona zabil v New Yorku 8. prosince 1980. Soud mu vyměřil doživotní vězení s možností podmínečného propuštění nejdříve po 20 letech.

Soud žádost zamítl s odůvodněním, že propuštění Chapmana by „by společnosti neprospělo a bylo by neslučitelné s její bezpečností“. Osvobozením vězně by soud nejen „bagatelizoval vážnost jeho zločinu“, ale ohrozil by i bezpečnost lidí, protože na Chapmana by někdo mohl zaútočit ze msty nebo snahy se proslavit.

Někdejšího člena britské hudební skupiny Beatles Chapman zabil pěti ranami z revolveru, když se hudebník vracel do svého domu na Manhattanu z nahrávacího studia. K vraždě se doznal a uvedl, že na sebe chtěl tímto způsobem strhnout pozornost.

Poslední koncert The Beatles, San Francisco, Candlestick Park, 29. srpna 1966...
John Lennon.

O propuštění může Lennonův vrah, který si trest odpykává na západě státu New York, požádat znovu v srpnu 2020.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz