8. listopadu 2015 21:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kytara Johna Lennona se vydražila za 2,4 milionu dolarů

Lennonova kytara byla vydražena za 2,41 milionu dolarů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lennonova kytara byla vydražena za 2,41 milionu dolarů. | foto: Reuters

LOS ANGELES Kytara ukradená v 60. letech členovi legendární kapely Beatles Johnu Lennonovi se v sobotu na aukci v kalifornském Beverly Hills vydražila za 2,41 milionu dolarů (asi 60,6 milionu korun). Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Akustická kytara J-160E Gibson byla po celá desetiletí majetkem Johna McCawa, hudebního novice, který ji koupil koncem 60. let, aniž by tušil, že byla v prosinci 1963 během vánočního koncertu ukradena Lennonovi. Polovina výtěžku z prodeje kytary půjde nadaci Spirit Foundation, charitativní organizaci, kterou založil Lennon a jeho manželka Yoko Ono. Kupec, který kytaru vydražil, si přál zůstat v anonymitě.

John Lennon

John Lennon

Třebaže měl Lennon tuto kytaru jen o málo víc než rok, nástroj se zapsal do hudební historie. Lennon ji koupil v obchodě v Liverpoolu v roce 1962 a použil ji při nahrávání celé řady songů Beatles včetně P.S. I Love You a Love Me Do. Hrál na ní také, když skládal několik hitů s Paulem McCartneym, například I Want To Hold Your Hand a All My Loving.

ČTK