Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školní poznámky Johna Lennona jdou do dražby

Magazín

  7:00
LONDÝN - Dva archy školních poznámek, které posbíral 15letý John Lennon za různé rvačky ve třídě nebo záměrné vyrušování, jdou do dražby. Každý z dokumentů by se měl prodat odhadem za 3000 liber (97 000 korun), informovala BBC.

John Lennon.

Internetová dražba začíná na internetovém aukčním domě TrackAuction.com 22. listopadu. Učitelských záznamů Lennonových poklesků z liverpoolského chlapeckého gymnázia Quarry Bank je dlouhý seznam. Dva třídní výkazy s Lennonovými poznámkami z roku 1955 zachránil v 70. letech tamní učitel, když dostal za úkol spálit všechny knihy ve školním skladu, aby tak uvolnil prostory pro kabinet nového kantora.

Když si učitel všiml jména "Lennon" v záhlaví některých stránek, uvědomil si, že se vztahují k někdejšímu slavnému studentovi školy a vytrhl je. Původně takto zachránil před spálením mnoho stránek, ale většinu z nich později zničily chemikálie při nešťastném incidentu. Několik aršíků si učitel naštěstí dal stranou.

Poznámkové archy

Poznámkové archy pocházejí z 19. května až 23. června 1955, kdy Lennon chodil do třídy 3B, a z 25. listopadu 1955 až 13. února 1956, kdy byl žákem 4C.

Pravost dokumentů potvrdil někdejší Lennonův kamarád ze školy Pete Shotton, jenž napsal autobiografickou knihu John Lennon: In My Life. Záznamy z třídních knih ukazují, že Lennon byl pěkný nezbeda. Dvakrát se mu stalo, že utržil tři poznámky za jediný den. Kromě rvaček se spolužáky a vyrušování kantoři budoucí hvězdě skupiny The Beatles vytýkali "nepřípustné chování", "pošťuchování" spolužáků nebo "naprostý nezájem" o vyučování.

Učitel přírodních věd Peter Beech Lennona označil za "nesmírně drzého chlapce". "Ale věděl, kde jsou jeho hranice. Když jste v učebně uklidnili Johna, uklidnili jste celou třídu," dodal učitel.

PSALI JSME:

V roce 1957 středoškolák Lennon potkal Paula McCartneyho, čímž vzniklo jedno z nejslavnějších hudebních spojení všech dob. Jejich skupina The Beatles v roce 1962 vydala svůj první singl Love Me Do, který se hned stal hitem. Pak už následoval jeden za druhým.

Lennona zastřelil 8. prosince 1980 nedaleko jeho newyorského bytu fanatický fanoušek Mark Chapman. Hudebníkovi bylo 40 let.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!