Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Mám asi dva syny. Zemřel ruský expremiér Viktor Černomyrdin

Zemřel bývalý ruský premiér | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřel bývalý ruský premiér | foto: Reprofoto

MOSKVA Bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin ve věku 72 let zemřel. Naposledy působil jako prezidentův poradce pro hospodářskou spolupráci s postsovětskými státy, předtím byl ruským velvyslancem v Kyjevě.

Pochován bude po boku své manželky Valentiny, zesnulé na jaře, na moskevském Novoděvičím hřbitově, kde spočívají významné osobnosti ruských dějin včetně prvního prezidenta Borise Jelcina. Státní pohřeb byl ohlášen na pátek 5. listopadu.

Agentura Interfax uvedla s odvoláním na pozůstalé, že někdejší premiér zemřel u sebe doma okolo čtvrté hodiny ranní (přibližně v 02:00 SEČ) a do poslední chvíle byl při vědomí. Podle jiných zdrojů zesnul přibližně ve stejnou dobu v moskevské nemocnici.

V čele vlády od roku 1992 do roku 1998
Předpokládá se, že bezprostřední příčinou úmrtí byl infarkt. Ale podle médií bývalý premiér delší čas postupoval pravidelné dialýzy kvůli vážným potížím s ledvinami, způsobeným rakovinou. Podle přátel se na Černomyrdinově stavu podepsalo i úmrtí manželky, které těžce nesl.

Skon jednoho z nejvlivnějších politiků v éře prezidenta Borise Jelcina se v Rusku stal okamžitě hlavním tématem dne. "Černomyrdin zanechal hlubokou stopu v ruských dějinách, jako šéf Gazpromu, předseda vlády a velvyslanec na Ukrajině," uvedla zpravodajská televize Rossija 24. Politik stál v čele ruské vlády v letech 1992 až 1998, prakticky od rozpadu Sovětského svazu po krach státních financí, v období bouřlivých změn a těžkých otřesů, včetně první čečenské války. Svého času musel vyjednávat s čečenskými teroristy Šamila Basajeva, kteří zajali rukojmí v nemocnici v Buďonnovsku (krvavá řež si nakonec vyžádala desítky mrtvých), i krátce stanout v čele státu, když prezident Jelcin postupoval operaci.Boris Jelcin s Viktorem Černomyrdinem v roce 1997

"V polovině 90. let vytáhnul zemi z propasti," prohlásil dnes Černomyrdinův spolupracovník, expremiér Sergej Stěpašin. Naopak agentura RIA Novosti charakterizovala působení zesnulého v čele ruské vlády jako politiku "co je dobré pro Gazprom, to je dobré pro Rusko". Bouřlivák ruské politiky Vladimir Žirinovskij jej označil za vlastence, který čímsi připomínal jak carského reformátora Stolypina, tak sovětského vůdce Kosygina. V porovnání se svými nástupci v čele vlády byl však odborník.

Mám přibližně dva syny
Západní tisk koncem 90. let označoval tehdejšího premiéra za nejbohatšího Rusa a jeho majetek odhadoval na až pět miliard dolarů, ale Moskva tyto spekulace popírala. Po odchodu z čela vlády zahájil Černomyrdin diplomatickou kariéru na Balkánu - prý právě on jako Jelcinův zmocněnec přesvědčil na jaře 1999 srbského vůdce Slobodana Miloševiče ke kapitulaci.

V Kyjevě Černomyrdin působil jako velvyslanec osm let, dokonce zde byl poctěn titulem "člověk roku 2001". Po kyjevské "oranžové revoluci" byl často ve sporu s odpůrcem ruské politiky, ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem. Z funkce odešel po hrozbě, že se kvůli nevybíravým výrokům na adresu ukrajinských politiků stane nežádoucí osobou. Juščenkův nástupce Viktor Janukovyč dnes patřil k prvním státníkům, kteří vyjádřili soustrast pozůstalým. Ještě dříve tak učinili ruský prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin. Státní duma, dolní komora parlamentu, uctila památku zesnulého minutou ticha.

Černomyrdin byl znám šťavnatým nediplomatickým jazykem i neotřelými bonmoty. Okřídleným se v Rusku stal jeho výrok, který by ve volném překladu mohl znít: "Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy." Aforismy se staly i další výroky: "Mám přibližně dva syny", "Budeme si tak žít, že naše děti a vnuci budou závidět", "Můj život se odehrál v oparech ropy a plynu", "Vláda je tak složitý organismus, že neustálé změny přinášejí jen horší výsledky; vím to, byla to má práce", "Principy, které byly zásadní, byly neprincipiální."

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...