29. října 2012 17:13, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Marta Kubišová převzala Řád čestné legie, za umění i za Chartu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Zpěvačka Marta Kubišová převzala 29. října v budově francouzského velvyslanectví v Praze z rukou velvyslance Pierra Lévyho Řád čestné legie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Marta Kubišová převzala 29. října v budově francouzského velvyslanectví v Praze z rukou velvyslance Pierra Lévyho Řád čestné legie. | foto: ČTK

Nejvyšší francouzské státní vyznamenání, které se uděluje na základě dekretu prezidenta republiky, zpěvačka převzala 29. října na francouzském velvyslanectví v Praze.

Řád má Masaryk i Forman

Řád v roce 1802 jej založil Napoleon Bonaparte. Dnes má řád na 95 000 francouzských občanů a několik tisíc lidí z řad cizinců. Mezi české nositele tohoto vyznamenání patří například Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel, malíř František Kupka, hudebník Antonín Rejcha, kardinál Miloslav Vlk, režisér Miloš Forman, letec František Fajtl či spisovatel Milan Kundera

Velvyslanec Francie Pierre Lévy u předávání řekl, že Marta Kubišová nedostává Řád čestné legie pouze za svůj kulturní přínos, ale i za angažovanost v Chartě 77, kterou podepsala, a za což si vysloužila úctu jejích krajanů. V projevu několikrát zdůraznil její boj proti komunistickému režimu po boku československého disentu.

"Jsem poctěn a dojat, že můžu předat ocenění jednomu ze signatářů Charty 77," řekl dále Lévy a vzpomenul při tom například jméno Jiřího Dienstbiera. Marta Kubišová je podle Lévyho nejen velkou osobností, ale i morální autoritou. Píseň Modlitba pro Martu se podle něj stala symbolem pro krajany, protože díky ní měli naději, že noc útlaku skončí, i když nikdo nevěděl kdy. "Jménem úřadu vás jmenujeme rytířem čestné legie," zakončil předávání řádu Lévy.

Ocenění bylo pro Kubišovou téměř narozeninovým dárkem. Sedmdesáté narozeniny totiž oslaví Marta Kubišová 1.listopadu. Řád čestné legie je nejvyšším francouzským státním vyznamenáním. Uděluje se jako uznání za vojenský, kulturní, vědecký nebo společenský přínos Francii.

Křišťálová lupa - hlasování 2011
ptaVladěna Ptáčková
  • 12Diskuse