16. října 2019 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Oldřich Korger: legionář, který se ve 62 letech přihlásil do boje proti nacistům

Korger jako příslušník čs. zahraniční armády ve Velké Británii v létě 1940. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korger jako příslušník čs. zahraniční armády ve Velké Británii v létě 1940. | foto: FOTO VHÚ

PRAHA V letech 2. světové války bychom v řadách našich zahraničních jednotek našli vojáky, na něž se již z věkových důvodů nevztahovala branná povinnost. Přestože mohli zůstat v ústraní a užívat si podzimu svého života, přihlásili se dobrovolně, aby bojovali za osvobození okupované vlasti. Vůbec nejstarším vojákem naší zahraniční rezistence byl katolický kněz a plukovník ve výslužbě, monsignor Rudolf Zháněl (1867–1956). Pomyslné druhé místo patří o deset let mladšímu legionáři Oldřichu Korgerovi.

Banner kalendář hrdinů.

Korger se narodil 3. prosince 1877 v Praze II. Domovsky byl však příslušný do Brněnce na Svitavsku, obce, která v pozdějších letech proslula díky Oskaru Schindlerovi. Po vychození škol se vyučil krejčovskému řemeslu. Na přelomu století si odsloužil vojenskou prezenční službu v rakousko-uherské armádě a ještě před vypuknutím 1. světové války odjel do Francie.

Přestože byl stále rakousko-uherským občanem, vstoupil 14. června 1918 do československých legií, které se ve Francii začaly organizovat krátce předtím. Do vlasti se vrátil v řadách 23. čs. střeleckého pluku, s nímž se zúčastnil mimo jiné bojů na Slovensku proti maďarským bolševikům. V polovině prosince 1919 byl demobilizován a vrátil se do Francie.

Oldřich Korger jako francouzský legionář po skončení 1. světové války.

Oldřich Korger jako francouzský legionář po skončení 1. světové války.

Koncem 30. let žila jeho početná rodina (měl osm dětí) v severofrancouzském departementu Pas-de-Calais. Dne 20. listopadu 1939 se na československém konzulátu v Lille dobrovolně přihlásil do armády. Sloužil u pěšího pluku 1 v Agde a u československé vojenské správy v Paříži. Po pádu Francie se rozhodl pro evakuaci do Velké Británie, kam přijel počátkem července roku 1940.

Na britských ostrovech sloužil převážně u náhradního tělesa československé brigády a v dubnu 1942 byl přemístěn na m inisterstvo národní obrany do Londýna.

Ještě 28. října téhož roku byl naposledy povýšen, a to do hodnosti rotného.

V té době se však na jeho zdraví začaly projevovat útrapy, jimž byl v první i ve druhé světové válce vystaven. Přestože mu to bylo několikrát nabídnuto, odmítal odejít do civilu a trval na tom, že bude sloužit až do konce války. Toho se však již nedočkal.

Počátkem roku 1943 se jeho zdravotní stav prudce zhoršil a 19. února v československé vojenské nemocnici v londýnské čtvrti Hammersmith zemřel.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!