27. ledna 2017 14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

PEKÁRKOVÁ: Konečně pátek? Zatímco ostatní utráceli, já v taxíku vydělávala

Spisovatelka Iva Pekárková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatelka Iva Pekárková | foto: MAFRA

Konečně pátek! říkávala jsem si, když jsem ještě jezdila v Londýně s taxíkem. Zas jednou se na šichtě nebudu nudit. Páteční a sobotní noc, to je z celého týdne jediná doba, kdy se řidič taxíku nezastaví. A zatímco snad všichni lidé ve městě utrácejí, dokonce rozhazují prachy, on má šanci si něco vydělat. Ano, na pátek jsem se vždycky moc těšila.

Už krátce po poledni jsem se, nenamalovaná a oháknutá tak, aby se co nejvíc snížil počet chlápků, kteří mě v noci budou zdržovat od byznysu neutuchajícím vyznáváním lásky a nabídek manželství, jsem usedla do modrého oře, natankovala plnou nádrž, zkontrolovala zásoby blicích pytlíků a vydala se na základnu. Věděla jsem, že se dalších patnáct, šestnáct, možná osmnáct hodin nezastavím, že domů dorazím utahaná jak zvíře, nadýchaná výparů města i alkoholu, s hlavou pulzující bolestí od řevu dispečera, ale se spoustou peněz a neunuděná. To byl panečku rozdíl oproti běžným dnům, kdy člověk strávil víc času čekáním, než jezděním. Pátky jsem milovala. Pak mi ale auto ukradli, já s taxikařením přestala, a od té doby si vždycky v pátek říkám:

Konečně nemusím každý den do bazénu. Náš místní swimming pool, ve všedních dnech příjemně prázdný, se o víkendech promění v talíř lidské polévky, ve kterém se možná můžete vykoupat, ale plavat se v něm nedá. Ale co, říkám si, sobota uběhne, neděle pomine a v pondělí ráno mě bazén uvítá klidem, tichem, odérem čistoty a vymezenými lajnami, ze které budu mít jednu jen pro sebe.

Konečně i Picasso přece každou ze svých kreseb, vytvořených v neděli, označil datem a slovem „dimanche“. V každý jiný den udával jen datum, ale neděle na něj měla zvláštní vliv. Možná mu přišlo nepatřičné, že jako křesťan v neděli pracuje, možná na něj jen působila nedělní atmosféra, tolik odlišná od atmosféry všech ostatních dnů. Někdy na něj myslívám, když se v neděli – tak jako skoro každý den – pokouším něco psát. Aspoň dávno slíbenou povídečku, se kterou se matlám už kolik neděl. Aspoň blog na téma, které mi už dlouho leží v hlavě. Neděle má na mou pracovní morálku obvykle pozitivní vliv. I když se, přece jen, už těším na pondělí.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.