23. září 2019 10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

PEKÁRKOVÁ: Žebrání je těžká práce

Spisovatelka Iva Pekárková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatelka Iva Pekárková | foto: MAFRA

Před mnoha a mnoha lety se kamarád Antonín ocitl v New Yorku na ulici a zazdálo se mu, že na něj káplo. Natáhl ruku dlaní vzhůru, aby vyzkoumal, jestli neprší. A kdosi mu do dlaně položil dva čtvrťáky. „Padesát centů!“ zaradoval se Antonín. Byl v sedmém nebi: objevil nový zdroj obživy, ani nevěděl jak. Jenže když ruku natáhl podruhé, tentokrát v očekávání dalšího mamonu, někdo mu do ní nic nepoložil. Bylo to další zklamání na poli osobní ekonomiky a další džob, který mu nevyšel.

Žebrání je zkrátka práce jako každá jiná. Někomu jde výborně: profesionální žebráci se vám tu a tam se spikleneckým úsměvem svěří, že v centru Londýna za jediný den vyděláte dvě nebo tři stovky liber a v okrajových čtvrtích můžete počítat se stovkou. To už je sakra dobrý plat.

Tohle jsou ovšem profíci non-plus-ultra. Nějaký chudák, který si jen touží přivydělat – anebo, nedej Bože, skutečně nemá z čeho žít –, na ně nemá ani náhodou.

Zapomeňte na zastaralé rady, že dobrý žebrák musí jedním okem plakat a druhým se smát. Potenciální sponzoři vám beztak v životě nepohlédnou do tváře. Záleží na tom, co si obouváte. Veškerou vaši snahu může zmařit jediný pár drahých bot, ty si totiž každý kolemjdoucí prohlédne nejdřív. Sebeodpornější bércové vředy vám nepomůžou, když vyčuhují z bot značky Jimmy Choo. Chcete-li žebrat, musíte obětovat svůj smysl pro módu.

A taky svou lidskou důstojnost. A svoje zdraví. Vzpomeňte na ty nešťastnice, které zdaleka nedosáhly středního věku, ale jsou shrbené jako stařeny, protože už deset let pajdají po chodníku o jediné berli, určené pro dítě asi tak čtyřleté, takže už dávno mají vyhřezlé plotýnky a jejich snaha dokázat, že sotva lezou, přestává být lží. Vzpomeňte na snaživé žebráky a žebračky, kteří sedí po mnoho hodin bez pohybu na studeném chodníku s nohou tak vynalézavě zkroucenou pod sebou, až uvěříte, že jim vážně chybí. Končetina, se kterou takhle zacházejí, jim klidně může odumřít.

A co žebráci, kterým končetiny skutečně scházejí? Tak na ty zapomeňte, to nejsou profíci. (No dobrá, kromě Indie, ale tam platí jiná pravidla snad úplně ve všem.)

Profesionální žebrák, tak jako profesionál v kterémkoli jiném oboru, je ve svém džobu výborný, ale kdyby na to přišlo, mohl by kdykoli změnit profesi a právě tak úspěšně se živit něčím jiným. Jenže proč by to dělal?

Až vás zas některý žebrák dožere a vy se na něj osopíte: „Najdi si práci, pitomče!“, nedivte se, že se po vás ožene a vynadá vám vpravdě profesionálně. Copak nechápete, jak těžce pracuje?

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!