18. července 2010 9:15 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Pestrobarevný Ples života bojující proti AIDS navštívil i Bill Clinton

Ples života zkropila silná bouřka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ples života zkropila silná bouřka | foto: ČTK/AP

VÍDEŇ Ve vídeňské radnici začal v sobotu večer velkolepý Life Ball neboli Ples života. Na tuto obří charitativní akci na podporu boje proti nemoci AIDS se do rakouské metropole sjely známé tváře šoubyznysu i světové politiky. Mezi hosty nechyběl americký exprezident Bill Clinton, herečka Whoopi Goldbergová, zpěvačka Suzanne Vega či erotická tanečnice a fetišistická ikona Dita von Teeseová.

Kvůli bouřce a vydatnému lijáku po hodině pořadatelé program před radnicí předčasně ukončili. Life Ball začal ve 22:00 před nasvícenou radniční budovou. Zhruba půl hodiny po zahájení se spustil vydatný liják. Moderátoři na pódium přišli s deštníkem.

Prominentní hosté jako Bill Clinton, kteří seděli v červených boxech kolem jeviště, dostali igelitové červené pláštěnky. Dámy v róbách a pánové ve smokingu část představení zhlédli v pršipláštích. Diváci ale kvůli dešti přišli o přehlídku návrhářů Calvina Kleina, Kennetha Colea a Diane von Furstenbergové.

Průčelí vídeňské radnice zdobí už několik dní obří červená stužka - symbol boje proti AIDS. Pod ní se program odehrával. Podle pořadatelů je Ples života, který organizátoři připravili už poosmnácté, největší evropskou charitativní událostí v boji proti nemoci selhání imunity. "Jde právě o to sesbírat peníze na naše mezinárodní projekty. Prosím, ukažme zas svou solidaritu," vyzval šéf rakouské organizace AIDS Life a pořadatel plesu Gery Keszler.

Life Ball začal v duchu tradičních rakouských bálů. Zahájila ho stovka debutujících párů. Na široký červený koberec, který spojil radnici s divadlem Burgtheater, nastoupila za zvuků Mendelssohnova svatebního pochodu. Páry s tmavou pletí měly na sobě bílé šaty, dvojice s pletí světlou pak oblečení černé. Dívky měly na hlavě věnec s pšeničných klasů a rudých růží.

Téma plesu: Země

Jednu z hlavních rolí při zahájení Life Ballu sehrála herečka Whoopi Goldbergová. Převtělila se v "matku zemi" a ve zlatavém kostýmu si zazpívala spolu s pěvci árii z Wagnerova Siegfrieda. Na vystoupení navázalo číslo "smíšeného" sboru dětí z mnoha zemí v krojích. Na různé nástroje zahrály Ódu na radost. Nechyběli malí Slováci a fujara, africké dívky s bubny či Ukrajinky s balalajkou.

Life Ball je vedle společenské události "na nejvyšší úrovni" hlavně velkou kostýmní podívanou. V ulicích města bylo možné přes den potkat účastníky v nejrůznějších pestrých převlecích ze zvířecích kůží, květin či listí.

Letošním tématem plesu se totiž stala země. Báloví hosté nezapomněli ani na nepřehlédnutelné líčení, obrovské paruky a jiné neobvyklé "pokrývky hlavy".

Šedý salonek na radnici se proměnil v malou džungli plnou rostlin a vycpaných zvířat.

Kromě pestrých kostýmů bylo ve městě vidět na každém kroku také policejní hlídky. Část vnitřního městského okruhu Ring a okolní ulice se kvůli akci uzavřely. Spektáklu před radnicí předcházela slavnostní večeře v rakouském parlamentu.

Do budovy spolkového sněmu, kterou rovněž zdobí obří rudá stužka, se Life Ball nastěhoval poprvé. Vedle slavnostní tabule nabídli i charitativní dražbu. VIP vstupenka na gala večeři a všechny následující akce stála od 1700 do 2500 eur (od 43 300 do 63 600 Kč).

Life Ball letos poprvé doplnil ještě další ples - Red Ribbon Cotillion.

Jeho tanečním sálem se stalo právě divadlo Burgtheater, jehož vnitřek pořadatelé zahalili do bílé barvy. Lóže ovinuly kilometry bílých volánů a ozdobilo na 6000 obřích ručně vyrobených květů. Zatímco ples na radnici má být podle pořadatelů veselou oslavou života, bál v divadle je seriózní událost.

Pánové na něj museli přijít ve fraku, dámy v dlouhých šatech bílé, purpurové či rudé barvy. Jedním z hlavních hostů byla herečka Elizabeth Hurleyová.

Světová konference o AIDS

Life Ball se stal předehrou ke světové konferenci o AIDS, která začne v neděli. Zúčastní se jí na 20 000 lékařů, vědců, politiků či podnikatelů.

Vystoupit na ní má mimo jiné exprezident Bill Clinton nebo počítačový magnát Bill Gates.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT MaR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč