Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Před smrtí zachránil budoucí ‚Lady Remosku‘ sám Winton

Lidé

  6:00
PRAHA - V novinových titulcích se jí často říká Lady Remoska. Po roce 1990 na britských ostrovech tento letitý český vynález Milena Grenfell-Bainesová proslavila, takže dnes desetitisíce britských hospodyněk pečou v české remosce anglické pies.

Milena Grenfell-Bainesová. foto: Lidové noviny

Lady Remoska. Milena Grenfell-Bainesová je už možná na tohle označení alergická. Jako všechny mediální zkratky je totiž zavádějící. Nevejde se pod něj dlouhá řada jejích aktivit, například mnohaletá podpora českých studentů, architektů nebo muzikantů.

Wintonovo dítě

Na další označení alergická jistě není. Znamenalo záchranu života. Milena Fleischmannová, rodačka z východočeské Proseče, je totiž Wintonovo dítě. Bylo jí devět, když ji, její tříletou sestru Evu a ještě mladší sestřenici Helenku rodiče posadili na pražském Hlavním nádraží do vlaku. Bylo to koncem července roku 1939. Milena tak patří mezi téměř sedm stovek židovských dětí, jejichž život zachránil tehdy třicetiletý londýnský makléř Nicholas Winton.

POHNUTÉ OSUDY: Ostravák Pomahač odjel stěhovat obličeje až do Spojených států

Většina z nich se s vlastními rodiči už nikdy neshledala. Zahynuli. Milena Fleischmannová měla štěstí. Jejím rodičům se podařilo z Československa emigrovat. Její otec, Rudolf Fleischmann, přitom figuroval na jednom z předních míst seznamu gestapa. To on pro slavného německého spisovatele a velkého kritika nacistického režimu Thomase Manna zajistil československé státní občanství.

Milena měla štěstí i podruhé, když se jí v Británii ujala laskavá pěstounská rodina. Ta dokonce poslala vlastní dceru k babičce, aby měla pro holčičky z Československa dost místa. Během války pak Milena studovala na škole ve Walesu, kterou pro děti svých zaměstnanců a vojáků RAF založila československá exilová vláda.

Manželka architekta

Milena měla hudební talent a ráda by se bývala věnovala studiu hudby. Na to ale v rodině, která během války žila z malé podpory exilových organizací, nebyly prostředky. Vystudovala školu pro ošetřovatelky. Po válce krátce pracovala v mateřské škole, počátkem 50. let pak odjela do Francie, kde se stala jednou z prvních au-pair.

POHNUTÉ OSUDY: Martina Navrátilová toužila po svobodě a chtěla rozhodovat o svém životě

Po návratu se seznámila s tehdy už ovdovělým, o dvacet let starším britským architektem Georgem Grenfell-Bainesem. Provdala se za něj. Georgi Grenfell-Bainesovi se daří s její pomocí vybudovat ateliér, ve kterém se navrhují nemocnice, banky, univerzitní kampusy i obytné nebo kancelářské komplexy. Královna Alžběta II. za to architekta v roce 1978 povyšuje do šlechtického stavu. A byl to právě Bainesův ateliér, kam už v 60. letech začali jezdit na praxi čeští architekti. Manželé Bainesovi naopak do Československa vozili pro české studenty zahraniční odbornou literaturu.

Obálka knihy Není-li to nemožné s podtitulem Život sira Nicholase Wintona,...
Oblíbený motocykl Nicholase Wintona.

Liverpoolská filharmonie

Společnou láskou manželů Bainesových byla hudba. V severoanglickém Prestonu, kde lady Milena dosud žije, pořádali pro příznivce hudby a návštěvníky koncertů Liverpoolské filharmonie večeře, z nichž časem vznikla společnost přátel tohoto tělesa. Ta má dnes přes čtyři stovky členů.

S českým dirigentem Liborem Peškem, jenž filharmonii od roku 1987 jedenáct let vedl, stáli u zrodu Nadace Emy Destinnové, která pořádá soutě- že pro mladé operní talenty. Lady Milena také zvala do Anglie české hudebníky, organizovala pro ně koncerty a naopak pořádala zájezdy britských milovníků hudby na festivaly v Česku. Organizovala tu i turné anglických hudebníků.

Dárek pro sestřenici

POHNUTÉ OSUDY: Jeden velký nepřítomný Milan Kundera. V Česku nejméně známý světový spisovatel

Tu remosku přesto nelze vynechat. Jak se to celé přihodilo? Jednou o Vánocích kupovala Milena Grenfell-Bainesová v Praze tento pečicí hrnec jako dárek pro svou sestřenici. Tehdy si uvědomila, že podobná kuchyňská pomůcka by se hodila i hospodyňkám v Británii. A protože je akční, hned zavolala do výrobny remosek ve Frenštátě, proč se neprodávají i v Anglii. V tu chvíli způsobila malé zemětřesení. První várka remosek se přes zásilkovou firmu v Anglii rozprodala za pár dní.

Ve Frenštátě zprvu vůbec nestíhali vyrobit objednané zboží. Remoska se od té doby stala na britských ostrovech doslova hitem. Připravuje se v ní prakticky všechno – od typické anglické snídaně až po cassoulet. Existují celé kuchařky pokrmů z remosky, má dokonce své fanoušky na Facebooku. Do angličtiny pronikla podobně jako další české slovo robot.

Autor: