20. června 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Porcelánová kráska Nicole Kidmanová slaví padesátku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Actress Nicole Kidman arrives at the 23rd Screen Actors Guild Awards in Los... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Actress Nicole Kidman arrives at the 23rd Screen Actors Guild Awards in Los... | foto: Reuters

CANBERRA Vysoká štíhlá postava, porcelánová pleť, zrzavé vlasy, výrazné herecké výkony. Australská herečka Nicole Kidmanová i v padesáti letech, jež oslaví v úterý, neúnavně prezentuje v životě i ve filmu svou fyzickou bezchybnost, za kterou údajně vděčí šikovným rukám plastických chirurgů. Nutno jí ale přičíst k dobru i kvalitní herecké výkony, například ve filmu Hodiny z roku 2002.

Za své tehdejší citlivé a umírněně přesné ztvárnění spisovatelky Virginie Woolfové získala filmového Oscara. A točila tehdy další zajímavé tituly, velkolepý epos o lásce z doby americké občanské války Návrat do Cold Mountain (2003), hororové drama Ti druzí (2001) či experimentální snímek Dogville (2003) dánského režiséra Larse von Triera.

Nicole Kidmanová jako vyslankyně dobré vůle Rozvojového fondu OSN pro ženy...
Nicole Kidmanová na předávání Oscarů.

Do všeobecného povědomí však Kidmanová vstoupila nejdříve jako manželka herce a člena scientologické církve Toma Cruise. Sešla se s ním před kamerou ve filmu Bouřlivé dny z roku 1990. To už měla za sebou první filmové party v Hollywoodu. Narodila se australským rodičům na Havaji, kde její otec zkoumal rakovinu, a do Austrálie se přestěhovali, když jí byly čtyři. Hrát začala v šestnácti a později, už v Hollywoodu, zazářila v roce 1989 ve snímku Úplné bezvětří.

S Cruisem se dále sešli ve filmu Navždy a daleko (1992) či v eroticky laděném dramatu Eyes Wide Shut (1999) režiséra Stanleyho Kubricka. A v roce 2001 se rozvedli.

Rozpad jejich vztahu nesla Kidmanová těžce. Údajně k němu přispělo i natáčení filmu Moulin Rouge v Austrálii. Ovšem právě úspěch tohoto muzikálu režiséra Baze Luhrmanna pro ni znamenal další slávu a herecké nabídky.

Nicole Kidman měla zajímavé šaty.

Navíc se v roce 2006 znovu provdala, za countryového zpěváka Keithe Urbana, se kterým znovu přestoupila na katolickou víru. Mají spolu dvě dcery.

K dalším zajímavým titulům Kidmanové se řadí například Lidská skrvna z roku 2003 s Anthony Hopkinsem či Nevěsta přes internet (2001).

Z nedávné doby si i čeští diváci pamatují životopisný snímek Grace, kněžna monacká (2014), kde Kidmanová tvárnila Grace Kellyovou. Snímek vyvolal nemilost monackého panovníka Alberta, který odmítl pozvání na premiéru filmu do Cannes kvůli tomu, že film podle něj manipuluje s fakty.

Kidmanová je i vyslankyní dobré vůle Rozvojového fondu OSN pro ženy. Sama totiž přiznává, že vždy extrémně toužila po lásce, vzhledem k chladné matčině výchově, která se ji snažila naučit citové nezávislosti. „Nikdy neřeknu, že tě miluji,“ prohlašovala prý její matka. Možná právě odtud pochází poněkud chladný půvab této výrazné herecké ikony.

Herečka Nicole Kidmanová
ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz