22. října 2010 15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Pouliční umělec JR dostal sto tisíc, aby zlepšil svět

Pouliční práce francouzského fotografa JR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouliční práce francouzského fotografa JR | foto: Reprofoto

WASHINGTON/PRAHA Zřídka se stává, že by byla významná filantropická a k tomu finanční cena udělena osobnosti, jež mimo svých uměleckých performancí proslula opakovanými přestupky zákona, a to v mnoha zemích po celém světě. Ani sám francouzský fotograf a pouliční umělec zvaný JR takové ocenění nečekal.

Přesto se mezinárodní konference TED, která každoročně zasedá v Kalifornii, rozhodla udělit grant ve výši jednoho sta tisíc dolarů (v přepočtu zhruba milion a tři čtvrtě korun) právě jemu a podpořit tak humanitární projekt, který bude v jeho iniciativě realizován v průběhu roku 2011.

Sedmadvacetiletý Pařížan, osobně známý pouze pod uměleckým pseudonymem JR a několika málo autoportréty v klobouku a tmavých brýlích, tak dostal příležitost "splnit si jedno přání a zlepšit svět", popisuje smysl každoročního udílení ceny TED list The New York Times.

Francouzský fotograf JR

Zařadil se tak kupříkladu po bok světoznámého britského kuchaře Jamieho Olivera, který zvláštní grant získal vloni a během letošního roku z něj financuje své vzdělávací projekty v rámci boje proti obezitě a celkové změny způsobu stravování.

V minulých letech se mezi laureáty ceny konference TED (zkratka pro Technology, Entertainment and Design - tedy technologii, zábavu a design jakožto obory, v kterých působí donátoři a partneři konference) objevil také bývalý americký prezident Bill Clinton, jehož "přání na zlepšení světa" se týkalo stavu zdravotnického systému v africké Rwandě. Clinton grant využil ve spolupráci se svou nadací Clinton Foundation, která se problematice afrického zdravotnictví dlouhodobě věnuje.

O přání zatím nepřemýšlel, ale bude to guerilla...
Zatím ovšem není známo, jaké přání podpoří částka udělená pro rok 2011, neboť světoběžník a provokatér JR je podle všeho zprávou o uděleném grantu velmi zaskočen. "Nikdy jsem o žádnou cenu neusiloval a vůbec jsem netušil, že mě na ni někdo nominoval," uvedl v telefonickém rozhovoru s americkými novináři, kterým se umělce podařilo zastihnout při práci v Šanghaji.

Zrovna byl prý v autobuse, na cestě vylepovat (jako obvykle bez povolení) své velkoformátové černobílé fotografie do historických oblastí města, aby tak upozornil širokou veřejnost na jejich chátrání a ničení.

JR dále uvedl, že ještě neměl čas o nějakém "spásném přání" přemýšlet, dodal ale, že se jistě bude týkat jeho "fotografické guerilly". V poslední době svými obrovskými portréty lidí zdobil například chudá obydlí v Brazílii, Kambodži či Keni. Do uměleckých instalací vždy zapojil dobrovolníky z řad místních obyvatel.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!