5. dubna 2011 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Právníci Williamovi doporučují předmanželskou smlouvu

Kate Middletonová a princ William | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kate Middletonová a princ William | foto: Reuters

LONDÝN Britští rozvodoví právníci varují prince Williama, že ne všechny pohádky mají šťastný konec. Následníkovi trůnu proto doporučují, aby než koncem dubna vstoupí do stavu manželského se svojí dlouholetou přítelkyní Kate Middletonovou, uzavřel s ní předsvatební smlouvu.

"Je statisticky absolutně zcela jasné a nepochybné, že v tomto případě by předmanželské smlouva byla vysoce prospěšná," říká rozvodový právník James Stewart z právní firmy Manches, která měla na starosti multimilionový rozvodový případ popové hvězdy Madonny a režiséra Guye Ritchieho.

Britská královská rodina je poznamenána celou šňůrou neúspěšných sňatků.

Tři ze čtyř dětí královny Alžběty II. se rozvedly a Williamův strýc ze strany jeho matky Charles Spencer má dvě bývalé manželky.

Dále k tématu:

Zatímco ve Spojených státech jsou předmanželské smlouvy zcela běžné, v Británii zůstávají zřídkavé a v případě královské rodiny by to bylo něco zcela nevídaného. Britské soudy souhlasily s uznáváním předmanželských smluv teprve loni poté, co spousta soudních rozhodnutí v případech drahých rozvodů přitahujících všeobecnou pozornost učinila z Londýna "světovou metropoli rozvodů".

Členové britské královské rodiny by si podle Stewarta měli uvědomit, že když dojde na rozvod, jsou podle anglických zákonů totéž jako jsou muži z lidu, běžní občané. A vzhledem k tomu, že velká část královského jmění je často v opatrovnictví různých nadací a fondů, k nimž je obtížné získat cestu, je důležité vymyslet a prodiskutovat podrobnosti už nyní pro případ, že by se to mohlo hodit.

Stačí se podívat na velice nehezký a na veřejnosti velice propíraný rozchod Williamových rodičů, princezny Diany a prince Charlese. Někdejší Charlesův finanční poradce Geoffrey Bignell v roce 2004 tisku řekl, že Diana ho "svlékla donaha". Tvrdil, že princ Charles, když se v roce 1996 po patnáctiletém manželství rozváděl, Dianě "předal" veškerý svůj osobní majetek, který se tehdy odhadoval na více než 17 milionů liber.

Kate a William oznamují novinářům zasnoubení.

Ale ani tato historka některé členy královské rodiny nepoučila. Charles se netajil tím, že nedal na právní rady a že žádnou předmanželskou smlouvu neuzavřel, ani když si v roce 2005 bral svou druhou ženu Camillu.

Zatímco mnozí říkají, že je nevhodné a nevkusné hovořit o rozvodu v tak šťastném okamžiku, jako je svatba, profesor rodinného práva na prestižní London School of Economics Matthew Brunsdon Tully tvrdí, že je to nutné zlo. Rozvod může vyjít hodně draze, spolyká mnoho času, je velmi stresující a stane se z něj veřejná záležitost, což jsou všechno symptomy, které předmanželská smlouva může pomoci utišit a dát pocit bezpečnosti oběma stranám, říká Tully.

Předmanželskou smlouvu mohou někteří považovat za zavrženíhodnou vzhledem k tomu, že manželství by se mělo uzavírat na celý život. "Ale statistiky nemůžete ignorovat. V době, kdy je míra rozvodovosti vysoká jako nikdy dříve, je patrně rozumné od lidí, aby alespoň zvažovali, co všechno se může stát," dodává Tully.

ČTK