11. listopadu 2017 13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Promrhaný triumf: jaké chyby udělali Ludendorff a Hindenburg za první světové války?

Ilustrační fotografie, první světová válka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační fotografie, první světová válka | foto: Reuters

PRAHA Na první pohled se zdálo, že si Německo brestlitevským mírem obstaralo klíčový triumf v boji s Dohodou. Ve skutečnosti jej pak promarnilo strategickými chybami. Maršálové Erich von Ludendorff a Paul von Hindenburg, kteří de fakto odstavili od moci císaře Viléma II., navzdory varování opatrných diplomatů a s vidinou konečného vítězství válku eskalovali.

Paul von Hindenburg

1847-1934

Polní maršál, významná osobnost první světové války. Po jejím vypuknutí byl povolán do služby, aby velel vojskům ve východním Prusku.

Dále v letech 1925–1934 prezident Německa.

Vystupňovali mobilizaci a obnovili neomezenou ponorkovou válku (a tím Německo 6. dubna 1917 zatáhli do války s USA). Na východní frontě sice vyřadili na konci roku 1916 z války Rumunsko a o rok později také Rusko, jenže následně propadli megalomanii a chtěli si z poraženého Ruska urvat co nejvíce. To podle historika Prita Buttara způsobilo, že mohli z východní fronty odvelet mnohem méně vojáků, než původně doufali. Nemalou část jich museli nechat jako okupační armádu na nově dobytých územích.

Erich von Ludendorff

1865-1937

Pruský a německý generál a politik. Byl s Paulem von Hindenburgem hlavním strůjcem německé taktiky během první světové války.

Ludendorff a von Hindenburg se pokusili využít východního míru a rychle zahájili 21. března 1918 na Západě ofenzivu pod krycím názvem Michael. S 1,3 milionu vojáků dosáhli sice dílčích úspěchů, ale ne strategického průlomu. Německé ztráty dosáhly jednoho milionu, rezervy činily jen 300 tisíc. Němci byli u konce s dechem a do Evropy mezitím proudily tisíce čerstvých amerických vojáků.

Jan Adamec

Najdete na Lidovky.cz