28. dubna 2014 6:20 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Důvod razie? Kniha radikálního kazatele, který schvaluje kamenování

68letý radikální kazatel jamajsko-kanadského původu Bilal Philips. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 68letý radikální kazatel jamajsko-kanadského původu Bilal Philips. | foto: WikipediaReprofoto

PRAHA Jeho kniha byla důvodem zásahu policie v islámském centru v Praze, uvádí někteří spekulanti. 68letý radikální kazatel jamajsko-kanadského původu Bilal Philips je kvůlu svým názorům nežádoucí ve více zemích.

Jeho názory jsou značně kontroverzní a Philipsův údajný extremismus je důvodem, proč má zákaz vstupu do několika zemí: do Austrálie (2007), Británie (2010), Německa (2011) a Keni (2012).

ČTĚTE TAKÉ:

Radikál například ospravedlňuje sebevražedné atentáty jako legitimní součást džihádu. Obhajuje fyzické tresty (bičování, kamenování či utínání končetin) jako nápravu zločinců. Mluví rovněž o potřebě trestu smrti pro homosexuály. Tvrdí, že podle islámského práva šaría neexistuje možnost znásilnění ženy jejím vlastním mužem. Podporuje uzavírání manželství s dívkami mladšími 15 let.

Americká vláda se domnívá, že Philips byl zapleten do prvního teroristického útoku na Světové obchodní středisko v roce 1993.

Řadí se k salafistickým kazatelům, kteří usilují o vytvoření islámského božího státu, v němž by podstatná část základních práv a ústavních záruk neměla žádnou platnost.

Philips je autorem několika knih. Základy tauhídu - Islámský koncept Boha z roku 2006 vydalo v tuzemsku v roce 2012 Ústředí muslimských obcí v ČR s Islámskou nadací. V publikaci například uvádí: "... a proto značná část víry v jedinečnost uctívání Alláha si žádá zavedení islámské legislativy šaríi, zvláště v zemích, kde muslimové tvoří většinu populace".

Podle bývalého muslima Lukáše Lhoťana, který kvůli knize nedávno podal trestní oznámení, Philips v závěru knihy vysvětluje jednu z mála známých zákonitostí islámského práva šaría, a tím je nerovnoprávnost nevěřících s muslimy před Alláhem a jeho zákony: "Obnáší to i skupinový závazek, že zavedeme Alláhovy zákony všude na zemi. A proto jsou věřící v Alláhových očích vysoko nadřazeni nevěřícím, protože přijímají své odpovědnosti."

Bilal Philips

  • Pochází z jamajského Kingstonu, kde se 6. ledna 1946 narodil jako Dennis Bradley Philips. Vyrůstal v kanadském Torontu, kde v roce 1972 konvertoval k islámu. Nyní užívá jméno Abú Amína Bilal Philips.
  • Studoval na Islámské univerzitě v Medíně, na Univerzitě krále Saúda v Rijádu a na Waleské univerzitě, kde v roce 1988 získal titul PhD v oboru islámská teologie. Žije v Kataru.
  • Stojí za vznikem Islámské internetové univerzity (2001), která zdarma nabízí kurzy studia islámu. Prezentuje se také na islámském satelitním kanále Peace TV, který vysílá do několika zemí.
Lidovky.cz, ČTK