9. března 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rangers oslaví svoje padesátiny trojalbem Zlatá Kolekce

Plavci, jak byli zachyceni v dobovém prospektu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plavci, jak byli zachyceni v dobovém prospektu | foto: Reprofoto

PRAHA Letošní padesátiny kapely Rangers uctí vydavatelství Supraphon 27. března výpravným trojalbem, které fanouškům nabídne osm desítek jejích hitů. Pod názvem Zlatá kolekce na něm blízký spolupracovník Rangers Mirek Černý zmapoval období let 1968 až 1999.

„Na domácí scéně je asi jen málo kapel, které se do duší a uší příznivců folku a country zapsaly tak výraznou měrou jako Rangers. Kapela během své kariéry prošla nejednou personální rošádou a musela čelit i tragickým ranám osudu. To hlavní, tedy silné písně, však přetrvaly,“ řekl zástupce vydavatelství Lukáš Kadeřábek. V mnoha ohledech lze tuto kolekci podle něj označit jako výběr typu „hit za hitem“.

Vstupní sestava songů obsahuje písničky Pole s bavlnou, Zvedněte kotvy nebo Ta zem je tvá zem, následná pak písně Neplač malá, Balíček karet a Smutný psaní s pokračováním Modrý měsíc, Nos pro trable, Vina vína či Vysočina, Poutník s kytarou a Inženýrská.

Plavci kvůli politice

„Pozadu nezůstávají ani novější písně z 90. let, které obsahuje poslední disk. Dokazují, že i přes příval zahraniční hudby a změny v sestavě se Rangers dokázali udržet ve všech ohledech stále na špici,“ dodal a připomněl, že Rangers se museli za normalizace v roce 1971 pod politickým tlakem přejmenovat na Plavce.

Svůj díl na hudební kvalitě mají instrumentální schopnosti jednotlivých členů, perfektní práce s vícehlasými vokály i jasná rozpoznatelnost, když dojde na sólový zpěv.

Výmluvně to shrnul i Mirek Černý: „Když si chci odpočinout, pouštím si desky. Vyberu všechny s Rangers, natáhnu se do křesla a poslouchám. Broukám si s partou, která tu není a přece je, a obdivuji její kumšt. Protože tím, co dokáže skutečně osvěžit, je muzika značky The Rangers,“ charakterizoval to.

Bude decentní vzpomínková akce

„K letošnímu jubileu uspořádáme decentní multimediální vzpomínkový pořad, ve kterém zazní největší hity skupiny a prostřednictvím videoprojekcí a dobových fotografií budou moci diváci sledovat, jak šel čas.

Zavzpomínáme i na zesnulé členy Tondu Hájka a Milana Dufka,“ řekl ČTK jediný zakládající člen bendžista Mirek Řihošek. Pořad se uskuteční 16. dubna v pražském Divadle U hasičů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!