Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rupert Murdoch slaví 80. narozeniny. Zůstává však v čele svého impéria

Rupert Murdoch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rupert Murdoch | foto: Reprofoto

MELBOURNE Pro mnohé je mediální magnát Rupert Murdoch ztělesněním "ďábla v lidské podobě", jiní ho naopak mají za jednu z nejprogresivnějších postav mediálního byznysu.

Z majitele provinčního listu Adelaide News se Murdoch během téměř šedesátileté kariéry stal jedním z nejmocnějších a nejbohatších lidí světa, své mediální "království" ovládá prostřednictvím společnosti News Corporation, kterou založil v 1979. V pátek oslaví osmdesátiny.

"Dělám to, protože mám rád tenhle byznys", popisoval Murdoch vztah k podnikání, ve kterém šel vždy tvrdě za svým. Často mu vyčítali, že jen využíval žurnalistiku k dosažení svých vlastních cílů. S narůstající mocí rostla i kritika, která Murdochova média často vinila z bulvárnosti a pokleslosti, s tím si ale magnát hlavu nelámal. "Dávám lidem to, co požadují", opakoval mnohokrát.

Rupert Murdoch


Zejména v Británii vyvolával často bouřlivé diskuse Murdochův vliv na politiku, kterým podnikatel prostřednictvím svých listů disponuje. V minulosti podporoval konzervativní Margaret Thatcherovou, jeho přízni se ale později těšil i labourista Tony Blair. V Americe je za republikána, v průběhu života se prý ale "vídal" se všemi americkými prezidenty.

News Corporation ovládá televizi, tisk i filmové společnosti
Murdochova News Corporation, v jejíž čele magnát stále stojí, čítá desítky novin a časopisů vycházejících na čtyřech kontinentech, patří sem rozsáhlá síť satelitních a kabelových stanic, filmové producentské firmy, knižní nakladatelství i internetové projekty (namátkou deníky The Wall Street Journal, The Times, The Sun, stanice Sky či server MySpace). Tržní hodnota Murdochova mediálního impéria ale v posledních letech podle Financial Times značně poklesla: jestliže před pěti lety dosahovala 59 miliard dolarů, v roce 2009 to již bylo jen asi 15 miliard dolarů (kolem 260 miliard korun).

Od krachující rodinné firmy k impériu
Keith Rupert Murdoch se narodil 11. března 1931 v Melbourne do rodiny vlivného australského vydavatele novin. Rodinného podniku se ujal ve 22 letech po smrti svého otce, ještě předtím ale stihl vystudovat filozofii a ekonomii na Oxfordské univerzitě. Z krachujících Adelaide News udělal brzy prosperující deník a začal se rozhlížet po dalších akvizicích. Za pár let byl v médiích na domácí půdě nejvýznamnějším hráčem a zamířil za hranice.

V roce 1969 koupil britský The Sun, který se stal nejprodávanějším britským listem. Uspěl i v souboji o seriózní londýnské listy The Times a The Sunday Times. V 70. letech zachránil americký New York Post, později získal americké občanství, díky kterému mohl koupit mimo jiné filmové studio 20th Century Fox a Fox TV. Vlastní také 39procentní podíl v britské satelitní společnosti Sky (BSkyB), o jejíž plnou kontrolu nyní usiluje. Úplné převzetí firmy ale britská vláda podmínila tím, že News Corporation nebude mít kontrolu nad zpravodajskou televizí Sky News. K uzavření diskusí by mělo dojít ještě před koncem března.

Nevýhodné nákupy a zpoplatnění internetových novin
Poslední léta nebyla pro Murdocha nejpříznivější - na rozdíl od počátku devadesátých let, kdy News Corporation zápasila s dluhy, musel Murdoch tentokrát bojovat spíše s poklesem důvěry. Problémy mu také přinesl nadhodnocený nákup společnost Dow Jones vlastnící ekonomický deník The Wall Street Journal, kterou Murdoch koupil v roce 2007 za pět miliard dolarů (asi 95 miliard korun). Radost mu neudělal ani slibně se rozvíjející server MySpace, který postupně převálcoval Facebook.

Před dvěma lety rozvířil Murdoch debatu o zpoplatnění obsahu internetových serverů a vyhlásil boj informacím zdarma. Loni v červenci se tak na internetu poprvé nedostaly k Timesům miliony pravidelných čtenářů.

Internetová verze deníku ztratila podle mediálního koncernu po zavedení plateb za přístup k článkům 87 procent čtenářů. Do loňského listopadu deník naopak získal 105.000 předplatitelů internetového vydání.

Rupert Murdoch představil The Daily, deník pro iPad.


Spolupráce s firmou Apple
Přestože Murdoch sám je prý příznivcem "papírových" novin, na jejich budoucnost se dívá skepticky. Počátkem února proto představil novinku určenou pro tablety iPad od firmy Apple, která se na přípravě novin podílela. Deník nazvaný The Daily dostupný zatím pouze ve Spojených státech chce podle Murdocha přinášet "to nejlepší ze seriózních novin i z bulvárního tisku". Loni přišel s podobným projektem i britský podnikatel Richard Branson, který koncem listopadu vydal první číslo "ipadového" společenského měsíčníku.

Murdoch, jež byl třikrát ženatý a je otcem šesti děti (v rozmezí od osmi do 53 let), si vždy přál předat žezlo některému ze svých potomků, ti se do toho ale zatím příliš nehrnou. Sám se prý chystá skončit jen v případě zdravotních komplikací.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...