22. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Sarrazin čelí kritice, spojil krizi eura s holocaustem

Thilo Sarrazin  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thilo Sarrazin | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

BERLÍN Další vlnu kritiky vyvolal v Německu tamní kontroverzní politik a ekonom Thilo Sarrazin svou novou knihou Europa braucht den Euro nicht (Evropa euro nepotřebuje), v níž dal úsilí o záchranu eura do souvislosti s německými snahami o odčinění holokaustu.

Odmítavé reakce na názory prezentované ve více než 400stránkové publikaci, vycházející v úterý, shrnul za všechny bývalý ministr financí Peer Steinbrück, podle něhož kniha obsahuje "hovadiny".

Bývalý člen vedení německé centrální banky a někdejší šéf financí na berlínské radnici ve své knize analyzuje údajné lži spojené se snahou evropských a především německých politiků o záchranu eura. Jedním z hojně diskutovaných prostředků je zavedení společných evropských dluhopisů, takzvaných eurobondů, po nichž volají hlavně státy nejvíce postižené dluhovou krizí, ale chce je i nový francouzský prezident François Hollande.

ČTĚTE TAKÉ:

V Německu je prosazuje levicová opozice. Podle Sarrazina je požadavek zavedení eurobondů na německé straně "poháněn velmi německým reflexem, podle něhož bude pokání za holokaust a druhou světovou válku ukončeno teprve tehdy, až všechny naše zájmy i naše peníze předáme do evropských rukou". Berlín by podle něj neměl na záchranu eura vydávat už žádné peníze.

Společná měna je ideologie

Sedmašedesátiletý politik německé sociální demokracie (SPD) kritizuje také údajnou skutečnost, že prohlubování evropské integrace, včetně myšlenky společné měny, se stalo "pouho pouhou ideologií". "Euro bylo zneužito ideology evropského spolkového státu," míní Sarrazin. Rozhodně odmítá i názor, opakovaně zdůrazňovaný zejména kancléřkou Angelou Merkelovou, že pokud ztroskotá společná měna, ztroskotá také Evropa.

"Evropa je úspěšná, když panuje mír, když v evropských zemích trvá nebo se posiluje stabilní demokracie, když lidé mohou vlastními silami zlepšovat své životní podmínky, najít práci a žít z plodů své práce," tvrdí Sarrazin.

Euro

Na otázku, zda k tomu potřebuje euro, odpovídá jednoznačně: "Ne." Především paralela mezi německou historickou odpovědností za vyvražďování Židů za druhé světové války a evropskými dluhopisy narazila v Německu na tvrdou kritiku. "Sarrazinovy názory jsou tak slaboduché, že by se o nich nemělo vůbec diskutovat," soudí prezident Německo-izraelské společnosti a rovněž člen SPD Reinhold Robbe. "Sarrazin se dostává stále více napravo a do ofsajdu. Je ubohé, když vytahuje holokaust jen proto, aby zajistil svým tezím k eurobondům co největší pozornost," přidal se parlamentní vůdce Zelených Jürgen Trittin.

Autor bestselleru

Jedna z nejkontroverznějších osob současné německé politiky nepochodila ani u berlínské vlády, která jinak myšlenku společných dluhopisů dlouhodobě odmítá. "Sarrazin buď z přesvědčení říká a píše do nebe volající nesmysly, nebo to dělá z opovrženíhodné vypočítavosti," prohlásil ministr financí Wolfgang Schäuble. Podle jeho předchůdce Steinbrücka (SPD) neznamená euro jen společnou měnu a trh, ale také evropskou civilizaci.

Sarrazin si prý z této kritiky nic nedělá a se zájmem ji v médiích sleduje. Čeká hlavně na to, jak jeho nové dílo přijmou čtenáři. Vlnu nevole totiž u západních sousedů Česka zvedla už jeho předchozí kniha Německo páchá sebevraždu z roku 2010, v níž se kriticky vyjadřoval k vlivu přistěhovalců na německou společnost. Publikace se však v Německu stala bestsellerem a vyšla v řadě překladů, včetně českého.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.