Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Situace křesťanů na Blízkém východě je smutná, tvrdí novinář. Podrobit se ale nehodlají

Lidé

  11:00aktualizováno  12:00
PRAHA - Dlouhodobě patří k polské novinářské špičce, co se týče zahraniční žurnalistiky. Někdejší dlouholetý spolupracovník francouzského radia RFI, polské sekce BBC a dopisovatel z Londýna Dariusz Rosiak vydal zároveň několik knih ze svých cest.

Polský novinář a spisovatel Dariusz Rosiak. foto: ČTK

V roce 2016 napsal knihu Zrno a krev, která pojednává o životu křesťanské menšiny na Blízkém východě. Získal za ní prestižní ocenění Literární Niké, za reportáž o Kurdech se navíc stal laureátem ceny PAP Ryszarda Kapuścińského.

MELTINGPOT

Inspirativní řečníci, zajímavé přednášky, možnost diskuse - to je ve zkratce mezinárodní fórum Meltingpot v rámci Colours of Ostrava, které se uskuteční od 17. do 20. 7. 2019.  Celý program fóra Meltingpot najdete zde:   
https://www.meltingpotforum.com/cs

Poutavého příběhu o osudu lidí zasaženými válkou si všimli i organizátoři řečnického fóra Meltingpot, kde bude Rosiak letos přednášet.

„Abych se přiznal, nevím, co od toho mám očekávat. Do Ostravy jedu poprvé, ale už jsem o tamních přednáškách od svých kolegů hodně slyšel. Těším se, až se o své zkušenosti s křesťanskou menšinou na Blízkém východě podělím s lidmi a oni mě obohatí o své zkušenosti,“ řekl Rosiak v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Pane Rosiaku, jak jste se vůbec k napsání knihy Zrno a krev, o níž bude přednášet, dostal?
Jako korespondent v Londýně jsem nejprve začal psát knihy o životě nejen Poláků ve Velké Británii. Už v té době jsem ale při cestě do Stockholmu potkal několik Kurdů, kteří utíkali před válečnými konflikty ze svých zemí na Blízkém východě. Potkal jsem například 2000 Turků, kteří se rozhodli kvůli potlačování práv svou zemi opustit.  

Takže jejich příběh vás ovlivnil k cestování na Blízký východ?
Jejich příběh byl natolik poutavý, že jsem se rozhodl vydat do východního Turecka, Libanonu, Sýrie, Jordánska či Egypta, abych mohl o postavení křesťanů na Blízkém východu napsat.

Jaký příběh vás při vašich cestách nejvíce emočně zasáhl?
Nechtěl bych vypichovat jediný, ale například velice smutná byla situace křesťanů v Libanonu, kteří byli kvůli své víře pronásledováni, podobná situace byla i v Sýrii i Jordánsku. Přesto byli plní odhodlání a síly se mocenské elitě ve své zemi nepodrobit. 

V posledních letech pracujete jako novinář na volné noze. Máte tím tedy více prostoru se vydávat do podobných končin. Cestujete rád?
Je to velká příležitost se něco dozvědět o jiné mentalitě lidí a celých národů. Ale publikační činnost nemusí být jen o reportážích a rozhovorech. V knize Oddech Afriky jsem psal spíš eseje, v Člověku s tvrdým krkem jsem zase psal historický román o tajuplném polském knížeti Romualdovi Jakubu Wekslerovi-Waszkinelovi.

Na čem pracujete nyní? Dá se od vás očekávat podobný příběh jako v Zrnu a krvi o životě křesťanů?
Rozhodl jsem se vydat další publikaci čistě z rozhovorů s křesťany. Na Blízký východ se navíc ještě letos ještě letos chystám. Věřím, že se mi povede najít další křesťany, o nichž se tolik nepíše.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!