Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Testy otcovství mě huntují víc než výzkum v masových hrobech, říká soudní genetik

Genetik a soudní znalec Daniel Vaněk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Genetik a soudní znalec Daniel Vaněk. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Kriminalista se v něm nezapře. A to nejen proto, že si v kavárně sedne tak, aby měl dokonalý přehled o dění v místnosti. Když začne mluvit o genetice, je zřejmé, že je svým oborem posedlý. Je zvyklý přednášet a proto mluví věcně a srozumitelně.

Původně kriminalista – forenzní genetik, dnes šéf vlastní firmy, v níž se nadále podílí na vyšetřování zločinů, ale také sestavuje genealogické profily a (velmi nerad) provádí testy otcovství. Naopak s velkou vášní se noří do neobjasněných kapitol české historie a prostřednictvím analýzy DNA identifikuje kosterní pozůstatky významných osobností českých dějin i zcela neznámých nebožtíků, po kterých někdo pátrá.

Teď jsou ve velké módě rodokmeny, chodí za vámi hodně klientů, kteří chtějí pátrat po předcích pomocí DNA?
Ano, o to je určitě velký zájem. Když jsme na jaře prezentovali analýzu kostí vojáků ze sedmileté války v Liberci, s kolegou archeologem Petrem Brestovanským jsme během jednoho dne měli dvakrát plný sál Technické knihovny. A po přednášce se na mne obrátila celá řada amatérských badatelů, kteří zkoumají minulost svého rodu. Pro některé z nich už zpracováváme vzorky. Pořád se snažím genetiku propagovat. Teď dopisuji knížku o genetické genealogii, přednáším odborníkům i laikům a aktuálně chystám i pojízdnou „krimi laboratoř“ pro děti na jeden golfový turnaj. Vlastníma rukama si budou moci vyzkoušet zajišťování otisků prstů nebo izolovat svojí DNA a vyrobit si originální DNA přívěšek na krk.

Váš původní obor je forenzní genetika, co vás přivedlo k policii a pátrání?
Rodinná tradice. Dědeček byl za první republiky okresní hejtman, tatínek trestní soudce, který se za komunistů svlékl z taláru, nechtěl pro komunisty soudit. Já se k policii dostal přes molekulární biologii.

Vaše firma se zaměřuje i na testy otcovství, je to nejčastější komerční zakázka?
Nejčastější ne, ale stále častější. Buď jsou analýzy nařízené soudem, anebo přijdou rodiče, kteří mají pochyby. Jak mě vidí v bílém plášti, mají pocit, že mi musí odvyprávět celý svůj příběh. Při odběru pro soudní řízení si zvu si obě strany sporu extra, aby se mi tam nepobili a teď to jede: on pomlouvá ji, ona jeho. A já to nekomentuju. Ale je to hodně psychicky náročné, kolikrát si říkám, že mě tyhle zkušenosti huntují víc, než výzkum v masových hrobech.

Vede vás to k pesimistickým úvahám o lidstvu?
To jo. Často to těm lidem, co si analýzy nechají dělat pro vlastní potřebu, vymlouvám. Proč chtějí vědět, jestli je dítě, které vychovávají a které je má pravděpodobně rádo, opravdu jejich? Takhle se stalo, že po testech jeden otec odvrhl svou třináctiletou dceru. Zjistil, že není jeho a po třinácti letech soužití s ní ze dne na den přerušil kontakt. To mi přijde neskutečně kruté.

Chodí pro testy i ženy?
Jistě, stát se může cokoli. Žena třeba tápe mezi čtyřmi potenciálními otci. Anebo mi řekne, že neví, jestli to má s manželem, s jeho bráchou, nebo s jejich otcem. To se skutečně stalo, ta dáma pak přišla za dva roky znovu a teď se mi ohlásila potřetí. Je z jedné pražské bohémské rodiny, mají to tam takhle na volno. Já nikoho nesoudím. Jen jsem jí říkal: „Když to máte takhle volně, proč vás to zajímá? Není to jedno? Proč řešíte otcovství?“ Příjmení je stejné, tak proč v tom šťourat? Ale paní na tom trvá.

Kolik je v populaci takzvaných kukaček?
Když se zeptáte čistě komerční firmy, bude vám tvrdit, že pětadvacet až třicet procent. To je blbost. Kdybych vycházel z výsledků naší laboratoře, také bych došel k podobným výsledkům, ale to je právě ono, k nám přicházejí jenom lidé, kteří mají pochybnosti, nikoli běžný vzorek populace. Ve společnosti jsou to jednotky procent. Fakt to s námi není tak strašné.

Celý rozhovor s Danielem Vaňkem o slovanských genech Čechů, kukačkách mezi rodiči a o tom, co znamená zkratka PPP v jeho lednici, najdete v magazínu Pátek LN, který vychází 31. července.

V magazínu dále najdete:

  • Nové trendy v přípravě kávy a dozvíte se, proč je espresso tak kyselé.
  • Rozhovor s akrobatickým pilotem Martinem Šonkou o tom, proč řídí letadlo zadkem a kolik stojí létání. 

Listujte aktuálním Pátkem LN: báječný rozhovor s forenzním genetikem Danielem Vaňkem o tom, jak jsou Češi skvělý mix všeho evropského, nebo pojednání nejen o tom, proč je káva kyselá. Na stánku v Lidových novinách nebo online v digitální čtečce: www.lidovenoviny.cz

Posted by Pátek LN on 31. červenec 2015
,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...