Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lékařská genetika má perspektivu. Dá se ale i zneužít

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Ze sci-fi filmů známe monstra se supervlastnostmi – díky genetickým úpravám mají neuvěřitelnou sílu, odolnost proti bolesti, radioaktivitě a podobně. Věra Franková z Ústavu humanitních studií v lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze se zabývá etikou v genetice a nedělá si iluze. Výzkum v této oblasti jako armádní zakázka podle ní nejspíš probíhá.

„Ostatně armáda se nebála různých ne zcela etických výzkumných metod užít již dříve. Samozřejmě jinou otázkou je odpovědnost a morálka vědců, kteří se do takovéto oblasti zkoumání zapojí,“ připomíná.

Přesto bychom se podle ní rozvoje genetiky určitě bát neměli. Důležité je, jak budou nové poznatky využity. Zodpovědný přístup, při kterém jsou rozpoznávána rizika genetického výzkumu i zavádění nových diagnostických či léčebných metod do zdravotní péče, totiž funguje do určité míry již nyní. Etickým, právním a sociálním důsledkům genetického výzkumu a klinické praxe se totiž věnuje celá jedna vědecká oblast nazývaná jako genetická ELSI (z anglického Ethical, Legal and Social Implications – etické, právní a sociální dopady).

Byznys zpomaluje výzkum

I když se lidský genom nedá patentovat, některé farmaceutické společnosti si například v USA geny některých chorob patentovaly, nebo je chtějí patentovat. Za patentová práva jednoho genu spojeného s obezitou bylo dokonce zaplaceno v roce 1995 sedmdesát miliónů dolarů. Firmy argumentují tím, že podílníci, kteří do výzkumu investovali, z něj chtějí mít profit. Důsledkem patentování genů ale může být podle Věry Frankové omezení a zpomalení výzkumu určitého onemocnění, které patentovaný gen podmiňuje. Nebo se může značným způsobem prodražit jeho diagnostika.

„Proti patentování genů již některé odborné společnosti vystoupily, což přineslo i výsledek. Podle výnosu amerického Nejvyššího soudu z roku 2013 v případu patentů na geny, které způsobují zvýšenou náchylnost k rakovině prsu a vaječníků, nelze přirozeně se vyskytující geny patentovat. Je možné si požádat o patent na úseky DNA, které jsou uměle vytvořeny v laboratoři. Anebo ty, které jsou od genů, jež se vyskytují přirozeně, odvozeny. Je v nich tedy uděláno tolik změn, aby se od přirozeného genu dostatečně odlišovaly. To je inovace, která může být patentována,“ vysvětluje Věra Franková.

Nebezpečná eugenika

Dalším nebezpečím genetiky v nesprávných rukou je eugenika, tedy myšlenka zušlechťování lidského rodu křížením těch, kteří mají takzvaně vhodné vlastnosti. „Eugenika je nebezpečná v každé době,“ varuje Věra Franková. „Negativní eugenika je definována jako snaha o vymýcení určitých znaků z populace, což znamená zabránění v reprodukci těm jedincům, kteří tyto vlastnosti mají, jejich sterilizací či usmrcením.“

Eugenika byla zneužita zejména v první polovině minulého století. Vyvrcholení nastalo v nacistickém Německu, kdy byli sterilizováni nejenom mentálně postižení jedinci, ale třeba i jedincis epilepsií nebo psychiatrickými poruchami. V současné době v západních demokratických společnostech snad něco podobného nehrozí. Určitou legislativní pojistkou je i Úmluva o lidských právech a biomedicíně, přijatá členskými státy Rady Evropy a ratifikovaná Českou republikou v roce 2001.

„Všechny zákroky, jež by se za eugenické daly označit, tedy sterilizaci dospělého nebo potrat plodu s genetickou vadou, umožňuje provádět pouze se svobodným a informovaným souhlasem dotyčného. Zároveň Úmluva obsahuje i zákaz jakékoliv formy diskriminace osob na základě jejich genetické informace,“ popisuje Věra Franková. Zhoubným eugenickým myšlenkám či předsudkům je možné podle ní předcházet vzděláváním, vysvětlováním genetické problematiky laikům a kritickým pohledem na její objevy i ze strany odborníků.

Jistotu mít nebudeme

„Zneklidňují mě lidé, kteří genetiku využívají k vlastním cílům bez zvážení důsledků. Těmi cíli může být zisk i třeba získání vědecké prestiže,“ varuje Věra Franková. Za nejpalčivější považuje problém všeobecně malého povědomí o genetice, ale i dezinformace a mýty, které o ní panují ve veřejnosti.

„K vytváření mýtů přispívají i média, která některé objevy v oblasti genetiky prezentují zkresleně. Není divu, že lidé mají často nerealistická očekávání. Někdy získávají představu, že právě rozsáhlá analýza jejich genomu jim může přinést určitou jistotu, kterou bychom skoro všichni chtěli ohledně svého života mít. To ovšem současná genetika nenabízí a myslím, že ani v budoucnu nabízet nebude. Tato nerealistická představa ale nahrává do ruky některým soukromým firmám, které o své nabídce genetických služeb informují často zavádějícím způsobem. Na druhou stranu panuje neopodstatněná představa, že genetická informace o jedinci je něco, co se dá snadno zneužít v jeho neprospěch,“ říká Věra Franková.

Genetika by měla být popisována realisticky jako věda, která značných poznatků již dosáhla, ale mnohé doposud objasněno není a některé její původní teze byly současným poznáním značně upraveny. „Třeba ta, že si v genomu jedince budeme číst jako v knize života a budeme vědět, jaké nemoci ho postihnou. Znalost vlastní genetické informace – genomu – ještě neznamená znalost vlastního zdraví,“ upozorňuje Franková.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...