Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohybové potíže u koček? Může za ně věk, nadváha i genetika

Magazín

  7:30
Problémy s pohybem u koček jsou častější, než byste si mohli myslet. Až 80 procent koček starších 10 let trpí pohybovými potížemi.

Kočka na stromě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jednou z příčin je rychlejší opotřebování kloubní chrupavky. Když se chrupavka opotřebuje, kloub se stane bolestivým, což způsobuje těžkosti při pohybu.

Kočky při hře (ilustrační foto)

Příznaky pohybových obtíží

Prvním příznakem onemocnění kloubů vaší kočky je změna jejího životního stylu – nechuť ke skákání nahoru nebo naopak seskakování z výšek, zvýšená spavost, těžkosti při chůzi do a ze schodů, problémy s vyměšováním, pokles zájmu o péči o srst.

Co je důvodem kloubních problémů u koček?

 • Věk

Přestože se s kloubními problémy můžeme setkat i u mladých koček, podstatně častější jsou u starších zvířat, a to díky změnám na kloubní chrupavce.

 • Plemeno a genetika

Některé plemena koček mají vyšší pravděpodobnost výskytu kloubních potíží vzhledem k predispozici k jejich nedokonalému defektnímu vývinu, tzv. dysplazie. Například Perská kočka, Siamská a Himalájská kočka jsou predisponovány k rozvoji dysplazie.

 • Nadváha

Kočky s nadváhou a obézní kočky mohou mít častější potíže, protože na klouby je kladena větší zátěž.

 • Nehody a traumata

Kočky jsou velice hbitá a agilní zvířata, která ráda šplhají nebo skáčou. Se zvyšujícím se věkem kočky se zátěž kladená na klouby odrazí v opotřebování kloubních chrupavek. Další příčinou může být úraz nebo jiné pohybové trauma.

 • Ostatní faktory

Dalšími faktory přispívajícími k nemocím kloubů u koček jsou záněty a infekce kloubu a kostní zlomeniny zasahující do kloubní štěrbiny.

Doporučení

V některých případech pohybových problémů může veterinární lékař předepsat vhodné léky podporující kloubní chrupavky. V současnosti jsou však na trhu dostupné speciální krmiva pro zvířata s nemocnými klouby, která ve svém složení obsahují látky vyživující a ochraňující kloubní chrupavky. Tyto diety jsou k dostání u veterinárního lékaře.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!