20. května 2016 6:59 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Změny prostředí a ostatní zvířata. Co nejvíce stresuje kočky?

I kočky si rády hrají a spolupracují s lidmi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I kočky si rády hrají a spolupracují s lidmi | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Vyrušení ze spánku, ostatní zvířata, příchod jiného domácího mazlíčka, ale i změna prostředí. Co způsobuje kočkám největší stres?

Pokud je kočka vystresovaná, rozhodně to na jejím chování poznáte, změny nálady, značkování území, ale sebepoškozování jsou nejčastější známky toho, že je se kočka necítí dobře. Je důležité najít příčinu stresu, a pakliže se kočka neustále škrábe, nebo je úzkostná, zajít i k veterináři.

Co kočky obecně nejvíce stresuje? Příčinou může být strach z dalšího zvířete. Boje mezi kočkami jsou běžné a časté, ale pokud dochází k neustálému ataku cizího zvířete, které vchází na „kočičí území“, může to kočku vystresovat.

Dalším problémem může být příchod jiného domácího mazlíčka. Kočky jsou totiž velmi majetnické a pokud jim jejich řád naruší nový mazlíček, na kterého se zaměří všechna pozornost, může kočka prožívat úzkostné stavy.

Kočky jsou velmi citlivé na změny ve svém prostředí, jakákoli změna se může stát zdrojem stresu, který kočkám škodí. Přestavování bytu či domu, přemisťování bedýnky s kočkolitem, či změna místa, kde je kočka krmena. To všechno jsou změny, které kočka nepřivítá s nadšením. Může se dokonce stát, že začne vykonávat potřebu mimo bedýnku s kočkolitem. I to může být důsledek změn, kterými musela projít.

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz