Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Změny prostředí a ostatní zvířata. Co nejvíce stresuje kočky?

Magazín

  6:59
Vyrušení ze spánku, ostatní zvířata, příchod jiného domácího mazlíčka, ale i změna prostředí. Co způsobuje kočkám největší stres?

I kočky si rády hrají a spolupracují s lidmi foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Pokud je kočka vystresovaná, rozhodně to na jejím chování poznáte, změny nálady, značkování území, ale sebepoškozování jsou nejčastější známky toho, že je se kočka necítí dobře. Je důležité najít příčinu stresu, a pakliže se kočka neustále škrábe, nebo je úzkostná, zajít i k veterináři.

Co kočky obecně nejvíce stresuje? Příčinou může být strach z dalšího zvířete. Boje mezi kočkami jsou běžné a časté, ale pokud dochází k neustálému ataku cizího zvířete, které vchází na „kočičí území“, může to kočku vystresovat.

Dalším problémem může být příchod jiného domácího mazlíčka. Kočky jsou totiž velmi majetnické a pokud jim jejich řád naruší nový mazlíček, na kterého se zaměří všechna pozornost, může kočka prožívat úzkostné stavy.

Kočky jsou velmi citlivé na změny ve svém prostředí, jakákoli změna se může stát zdrojem stresu, který kočkám škodí. Přestavování bytu či domu, přemisťování bedýnky s kočkolitem, či změna místa, kde je kočka krmena. To všechno jsou změny, které kočka nepřivítá s nadšením. Může se dokonce stát, že začne vykonávat potřebu mimo bedýnku s kočkolitem. I to může být důsledek změn, kterými musela projít.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...