Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přinesla vám kočka myš? Odměňte ji, ale nenechte ji myš sežrat

Kočka s myší foto: Shutterstock

Nejenom myši, ale i ostatní hlodavci tvoří jídelníček venkovních koček, ale i koček se kterými jezdíte ven jen o víkendech. Často se tak stane, že se vám kočka přijde pochlubit a přinese vám mrtvou či zraněnou myš. Co v takové situaci dělat?
  6:38

Pokud kočka ulovila myš a rovnou ji zabila, což se ale nestává tak často, hlodavce ji vezměte a místo něj ji dejte pamlsek, který nedostává tak často. Kočka musí mít pocit, že za kořist, kterou přinesla, získala kořist jinou.

Paštika nebo sušenky. Připravte domácím zvířatům pamlsky sami

Pakliže kočka přinese zraněnou myš, zkuste ji hlodavce odebrat a zabijte ho, aby se zbytečně netrápil a nemusel trpět při dlouhé hře, kterou s ním kočka hraje. Kočku i v tomto případě nezapomeňte odměnit.

Volně žijící hlodavec hostí celou řadu parazitů, vnějších i vnitřních, kteří mohou přesídlit i na kočku či psa. V případě vnitřních parazitů (škrkavky) fungují také jako mezihostitelé. To znamená, že parazit v jejich těle „pouze čeká až kolem projde hostitel“. Hlodavci přenáší mnoho parazitů, navíc se může stát, že vaše kočka sežere myš, která se předtím otrávila jedem na hlodavce, a otráví se také.

Jak kočku chránit?

Jedinou možností, jak kočku chránit jsou pravidelně podávaná anitiparazika. Kočky, které se buď pohybují venku, ale i ty, kterým lidé dávají syrové maso, by se měly odčervovat nejméně jednou za tři měsíce.

Autor: