Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špatné zažívání i otrava. Vyhněte se kostem a mléku, radí výživový poradce

Magazín

  6:51
Jestliže máte doma kočku, která může kdykoli ven, nebo s ní jezdíte o víkendech na venkov, pravděpodobně jste se s otravou už setkali. Může se totiž stát, že vaše kočka chytí myš, která před tím sežrala jed na hlodavce. Většinou to kočka přežije, ale může mít velmi vážné problémy.

Kočka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Samozřejmě, čím více otrávených myší váš domácí mazlíček sní, tím je riziko otravy větší. Při otravě, kdy kočka nepřijímá jed přímo, ale zprostředkovaně, je občas problematické rozpoznat příznaky. Ty se mohou objevit dokonce až po týdnu.

Na jaké květiny si dát pozor

 • tchýnin jazyk
 • hyacinty
 • diefenbachie
 • brambořík
 • monstera
 • vánoční hvězda
 • oleandr
 • kala
 • lilie
 • klívie

Otrava bohužel nehrozí jen kočkám, které se volně pohybují venku, ale i těm, které žijí s lidmi výhradně v bytě či domě. Kočky totiž milují okusování čehokoli. Občas se tak může stát, že začnou okousávat také květiny. Pokud jste si tedy pořídili kočku, je lepší se pokojových květin, které bývají často jedovaté, jednoduše zbavit.

Jestli se kočka okusováním květin, které máte doma otrávila, nemusíte poznat hned. Záleží na toxinech, které květina obsahuje. Otrava se ale většinou projevuje nadměrným sliněním, zvracením, ztíženým dýcháním, trhavými pohyby, průjmem či zúženými, nebo naopak velmi rozšířenými zornicemi. Může se také stát, že kočka začne krvácet z tělních otvorů. Jed na hlodavce totiž obsahuje látky snižující srážlivost krve.

Domácí mazlíček - toy pudl.

Není také vhodné podávat kočkám například lidské léky na bolest bez předchozí domluvy s doktorem. Nebezpečný pro domácí mazlíčky je také nemrznoucí směs Fridex, přibývá otrav z chemikálií používaných v domácnosti či na zahradě, ale rovněž v zemědělství.

Čím kočky nekrmit

Vyloženě jedovatá je pro kočky čokoláda, hrozny, cibule a česnek. Především čokoláda patří k velmi nebezpečným pochoutkám. V určitém množství může být pro psa toxická a smrtelná, především pak ta hořká. Může za to přítomnost látek jako je kofein, teobromin a vysoký obsah tuku. Dávejte proto pozor, jak čokoládu doma skladujete. Kočka, která si smlsne na velké dávce čokolády, může mít srdeční problémy, které vedou až k úmrtí.

„Kočky rozhodně nesmí alkohol, ten jim může způsobit zažívací problémy, problémy s dýcháním, koma nebo smrt. Avokádo obsahuje toxin jménem persin. Ten je obsažen v celém avokádu a je toxický pro většinu domácích zvířat. Může způsobit zažívací problémy, zvracení, průjem a dokonce i smrt. Se syrovými vejci je spojeno riziko salmonely a dalších parazitů, kteří mohou způsobovat různé zdravotní komplikace,“ varuje odborník na výživu Martin Pučálka.

A dodává: „Vzhledem k lámavosti vařených kostí, není vhodné jejich podávání z důvodů rizika poškození trávicího traktu. Po dosažení dospělosti jsou kočky poměrně často citlivé na laktózu, která jim může způsobit zažívací problémy nebo průjem, takže by neměly dostávat mléko. Rozhodně také nesmí hrozny a rozinky, kofeinové nápoje a čaj.“

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!