10. května 2016 6:53 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Kočky nepoznají sladkou chuť, kyselé a hořké jim nechutná

Na rozdíl od psů nebo lidí, kočky neumí rozeznávat sladké, protože nedisponují... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na rozdíl od psů nebo lidí, kočky neumí rozeznávat sladké, protože nedisponují... | foto: Shutterstock

Kočka má dokonale vyvinutý čich, disponuje až 200 milióny čichových buněk, díky kterým je v jídle vybíravější než ostatní zvířata, protože čich je pro ní nejdůležitějším čidlem při rozpoznávání potravy. Ale vyznat se v kočičích chutích? To bývá často záhada.

Kočky potravu často pouze očichají, a když jim nevoní, tak se ji ani nedotknou. Jejich čich je tak dokonalý, že dokáží v jídle rozpoznat i schovaný malý prášek zabalený například v plátku šunky.

Na rozdíl od psů nebo lidí, kočky neumí rozeznávat sladké, protože nedisponují pohárky na sladké chutě. Díky tomu mnoho koček neholduje mléku, to obsahuje mléčný cukr - laktózu. Rozpoznávají pouze slané, hořké a kyselé chutě.

Kočkám nechutná kyselá nebo hořká potrava, proto například často nesní dva dny starou šunku, která je cítit mírně kysele či hořce. Stejně jako u psa byste se měli vyvarovat dávat kočce čokoládu, která je pro ně vysoce toxická kvůli obsahu theobrominu.

Pokud máte domácí kočku bez přístupu na trávník, je dobré pořídit si trávu do...

„Vzhledem k jednoduchosti jsou nejběžnějším způsobem, jak krmit kočku, granulovaná krmiva či konzervy. V posledních letech tento typ stravy zaznamenal velký kvalitativní skok, takže naleznete na trhu krmiva, které obsahují vysoký podíl masa, neobsahují obiloviny a mají vyvážený poměr vitamínů a minerálů. Podíl bílkovin by měl být vždy nad 30 procent. Vybírejte produkty, kde není vysoký obsah soli. Ta kočkám sice chutná, ale nedělá dobře jejich močovému ústrojí,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

Pokud máte domácí kočku bez přístupu na trávník, je dobré pořídit si trávu do květináčů. Ta přispívá ke správnému trávení a navíc zabráníte kočce okusovat ostatní květiny, které by pro ní mohly být jedovaté. Asi nejvhodnější volbou je si domu pořídit šachor (Cyperus), který kočky milují.

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz