Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
1. července 2015 16:35, aktualizováno  16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Dětství jí zkazila první světová válka, teď Češka oslavila 108 let

V domě seniorů blahopřál 108leté Bedřišce Köhlerové brněnský primátor Petr... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V domě seniorů blahopřál 108leté Bedřišce Köhlerové brněnský primátor Petr... | foto: ČTK

BRNO Univerzální recept na dlouhověkost neexistuje, ale napomoci k ní může střídmost, pohyb venku a také vyhýbání se přejídání. Při oslavách středečních 108. narozenin to gratulantům řekla Bedřiška Köhlerová, která patří k nejstarším obyvatelům Česka.

Paní Köhlerová žije v brněnském domově seniorů ve Věstonické ulici a podle pečovatelů je na svůj věk mimořádně vitální, řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

V Česku, zřejmě ve Zlínském kraji, žije ještě jedna seniorka narozená také v roce 1907. Podrobnosti k tomu nejsou známy, proto není jisté, že je Köhlerová nejstarší obyvatelkou Česka.

Čilá duše

„Hůře sice slyší a není už pohyblivá, přesto se čile zajímá o dění kolem,“ uvedl mluvčí. Podle pečovatelů si paní Köhlerová nechává každý den číst noviny a velmi ráda tráví volno na čerstvém vzduchu. To doporučuje i mladým lidem „méně televize, více pohybu venku“ a společných zážitků vedoucích k úsměvům.

K dlouhověkosti přispívá střídmost, pohyb venku a také vyhýbání se přejídání,...
Bedřiška Köhlerová, jedna ze dvou nejstarších obyvatelek Česka, oslavila 1....

Köhlerová se narodila v tyrolském Meranu v Itálii v roce 1907, tedy ještě za Rakouska-Uherska. Dětství prý měla šťastné až do roku 1914, kdy začala první světová válka. Pak její otec narukoval a cestoval po mocnářství kopat zákopy. Rodina putovala s ním. Nejhorší prý byly chvíle v Maďarsku, kdy s matkou a sestrou prchaly před rumunskou armádou postupující ze Sedmihradska. Tehdy šlo rodině o život.

Do Brna se spolu s blízkými přestěhovala v roce 1919. Žili v městské části Husovice, kde tehdy ještě nejezdily tramvaje a kde se chodilo pro vodu do studny. V roce 1933 poznala svého manžela, žili spolu 35 let. Děti neměli.

Mezi dárky, které ve středu dostala, byly nejen četné kytice a bonboniéry, ale i becherovka a vaječný koňak, které jí chutnají, a čas od času si vypije skleničku pro pevnější zdraví.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!