Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve 108 letech zemřela nejstarší obyvatelka Česka. Magdalena Kytnerová se narodila v Rakousku

Magdalena Kytnerová na dva roky starém snímku, kdy oslavila 106. narozeniny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magdalena Kytnerová na dva roky starém snímku, kdy oslavila 106. narozeniny. | foto: Městský úřad Kroměříž

Kroměříž Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let, žila v Kroměříži. Uvedla to v neděli Česká televize. Mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek potvrdil, že nejstarší obyvatelka žila v Kroměříži, o jejím úmrtí však město zatím nemá informace.

Kytnerová se narodila 17. března 1911 v Rakousku poblíž Vídně. V dětství stala sirotkem. „Neměla to lehké. Ona má ale povahu, že nic nebere vážně, všechno bere s nadhledem a lehkostí,“ řekl předloni v říjnu novinářům její syn Václav Kytner.

Město předloni po oslavě narozenin Magdaleny Kytnerové na svých stránkách uvedlo, že jeho obyvatelka má na dlouhověkost jednoduchý recept: jí a pije to, co jí chutná, a dělá to, co ji baví. Starali se o ni její syn a snacha, i ve vysokém věku používala mobilní telefon a prostřednictvím skypu byla v kontaktu s dcerou, která žije v zahraničí, uvedla radnice na svých stránkách předloni v březnu.

Paní Kytnerová se svým synem Václavem, když slavila 106. narozeniny.

Paní Kytnerová se svým synem Václavem, když slavila 106. narozeniny.

Předloni v říjnu Kytnerová hovořila s novináři, když ve svých 106 letech hlasovala ve sněmovních volbách. Uvedla tehdy, že se voleb účastní pravidelně a bedlivě sleduje dění v zemi. Seniorka ráda četla, dívala se na televizi a poslouchala rozhlas.

Letos v srpnu zemřela ve 109 letech tehdejší nejstarší obyvatelka Česka Marie Schwarzová z Brna-Židenic.

Dlouhověcí lidé u nás i ve světě:

  • Nejstarším žijícím člověkem je Japonka Kane Tanakaová, které je 116 let. Tanakaová se narodila 2. ledna 1903. Před ní byla nejstarším člověkem Čijó Mijaková rovněž z Japonska, která zemřela loni v červenci ve věku 117 let. Nejstarším žijícím mužem je Japonec Čitecu Watanabe, kterému je 112 let. Narodil se 5. března 1907. Do letošního října byl nejstarším mužem světa Němec Němec Gustav Gerneth, který zemřel krátce po 114. narozeninách. Watanabe je až 31. nejstarším žijícím člověkem, na prvních 30 místech jsou ženy.
  • Ve světových statistikách je vedena jako nejdéle žijící člověk Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela v srpnu 1997 ve 122 letech. Calmentová přežila 17 francouzských prezidentů, dvě světové války i zrod a pád komunismu. Na samém sklonku života už sice byla slepá, téměř hluchá a na invalidním vozíku, ale ještě ve 110 letech žila sama ve svém bytě v Arles, ve sto letech jezdila na kole a do 115 kouřila, ale nikdy ne víc než dvě cigarety denně.
  • Nejdéle žijícím mužem byl Japonec Džiróemon Kimura, jenž zemřel v červnu 2013 ve věku 116 let. Kimura se narodil 19. dubna 1897, což znamená, že mimo jiné zažil vládu čtyř japonských císařů. V době Kimurova narození přitom očekávaná délka dožití činila v Japonsku pouze 44 let. Kimura pracoval do svých 65 let jako poštovní doručovatel a pak se dal na farmaření, u kterého vydržel až do svých 90 let.
  • Nejstarším člověkem narozeným v České republice byla podle dostupných údajů Marie Míková, která se narodila v květnu 1882 v Chýnově u Tábora a zemřela v listopadu 1994 ve věku 112 let a 178 dní. Jelikož žila a zemřela ve Vídni, je pod jménem Maria Mika považována i za nejstaršího občana Rakouska.
  • Nejstarším mužem v ČR byl zřejmě Josef Flandera z Habartic na Šumpersku, který zemřel v roce 2010 ve věku 107 let a 258 dní. Jen o málo mladší byli rovněž 107letí senioři Karel Kašpárek z Náchoda, který zemřel v roce 2013, a legionář Alois Vocásek z Prahy, který skonal v roce 2003.
  • V Československu dokonce žil před 50 lety nejstarší oficiálně ověřený člověk na světě: pražská rodačka Marie Bernátková, která se narodila 22. října 1857, držela prvenství od června 1968 do května 1969, kdy zemřela ve 111 letech.
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....