26. ledna 2019 11:33, aktualizováno  20:37 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 85 let zemřel Luděk Munzar, herec pražské činohry Národního divadla

Ve věku 85 let zemřel 26. ledna 2019 herec Luděk Munzar, dlouholetý člen... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve věku 85 let zemřel 26. ledna 2019 herec Luděk Munzar, dlouholetý člen... | foto: ČTK

Praha Zemřel filmový a divadelní herec Luděk Munzar. Bylo mu 85 let. Dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze hrál také v desítkách televizních filmů a seriálů a výrazně se uplatnil v rozhlase a dabingu. Režiséři, kteří s Munzarem pracovali na jeho posledních filmech, na něj vzpomínají jako na obdivuhodného chlapa a neuvěřitelně poctivého herce i člověka. Munzar, známý svou zálibou v létání a rychlých autech, patřil k nemnoha českým umělcům, kteří nepodepsali takzvanou Antichartu odsuzující prohlášení Charty 77.

Munzar zemřel v sobotu nad ránem po dlouhé těžké nemoci, obklopen svou rodinou, uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Poslední rozloučení se podle něj uskuteční v pátek 1. února v Národním divadle.

„Legenda českého filmu, mistr mluveného slova. Nenapodobitelný. Nenahraditelný,“ uvedlo na twitteru ministerstvo kultury. Pro ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) byl Munzar PAN herec a vynikající dabér. „Další herecká legenda odešla do hereckého nebe,“ napsal na Twitteru. „Byl skutečnou ikonou českého divadla i filmu,“ uvedl na Twitteru bývalý ministr kultury Daniel Herman.

Za tři dekády působení v Národním divadle vytvořil Munzar mnoho významných rolí. Ztvárňoval rovné, sympatické chlapíky, stejně jako komplikované hrdiny nebo krajně negativní typy. Byl Merkuciem v legendární inscenaci Romea a Julie, hrál titulní roli Shakespearova Jindřicha V., byl Mefistofelem v Goethově Faustovi. Divákům utkvěl v paměti také jako Brechtův Arturo Ui, Rejtar z Vévodkyně valdštejnských vojsk či Bláha z Našich furiantů. Za rok 2011 obdržel cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

Jeho velkým životním koníčkem byly závody automobilových veteránů.
Herec Luděk Munzar jako Jarlo Skule ve hře Nápadníci trůnu v roce 1978.

Rodák z Nové Včelnice na Jindřichohradecku prožil dětství ve východních Čechách. Herectví studoval na pražské DAMU. Z Národního divadla odešel společně s manželkou Janou Hlaváčovou v roce 1990, když se jejich představy o poslání a směřování divadla rozešly s představami nového vedení první scény. Do divadla se už jako herec nevrátil, příležitostně se věnoval divadelní režii.

Často hrál v televizi i ve filmu, mnohdy po boku své manželky, jako tomu bylo třeba v životopisném filmu o Leoši Janáčkovi Lev s bílou hřívou. K dalším jeho filmům patří Dědeček automobil, Srpnová neděle, Kočár do Vídně nebo trezorový Žert natočený podle románu Milana Kundery. Televizním divákům utkvěl Munzar především v titulní roli posledního Dietlova seriálu Synové a dcery Jakuba skláře.

Své poslední filmové role Munzar ztvárnil ve snímcích Nevinnost a Svatá čtveřice režisére Jana Hřebejka a v Pikniku Hynka Bočana. Pro Hřebejka byl jedním z prvních herců, u kterých si už v dětství uvědomil jejich velikost. „Když jsem ho při natáčení filmu Nevinnost potkal, ten můj obdiv vůči němu nejenom jako k herci, ale i jako k osobnosti vzrostl,“ řekl. „Obdivuhodný chlap, skvělí lidi odcházej,“ doplnil. „Byl to člověk neuvěřitelně poctivý, i ve své profesi, jako člověk i v herectví. A dělal jenom věci, o kterých byl přesvědčený, že to stojí za to,“ podotkl Bočan.

Munzar byl také průvodcem po rozhlednách, vyprávěl o věkovitých stromech a pramenech řek v televizních dokumentech. V dabingu byl jeho hlas spojen hlavně s americkým hercem Paulem Newmanem. V letech 1995 a 2000 byl za mistrovství v dabingu odměněn cenou Františka Filipovského.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!