Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku nedožitých 87 let zemřel malíř a autor šitých koláží Josef Hampl

Josef Hampl před jednou ze svých šitých koláží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Hampl před jednou ze svých šitých koláží. | foto: Hana Hamplová

Výtvarník Josef Hampl zemřel náhle 25. března ve věku nedožitých 87 let. Jako světově známý autor originální techniky šitých koláží je zastoupen v mnoha zahraničních sbírkách. Patřil k zakladatelům českého abstraktního umění.

Josef Hampl se narodil v Praze 17. dubna 1932 a jako syn živnostníka měl – pokud jde o studium – na vybranou mezi prací v dolech, hutích nebo ve strojírenském průmyslu. Nakonec našel místo jako obráběč kovů ve vysočanské továrně Praga. Zde měl po pracovní směně k dispozici výtvarný ateliér, kde se mohl věnovat malování nebo modelování pod vedením externích učitelů.

V roce 1959 se seznámil s Vladimírem Boudníkem, který byl zaměstnán v sousední továrně Aero. Kromě Vladimíra Boudníka pracoval v Aerovce také Lubomír Přibyl, který tam po vyloučení z AVU pracoval v propagačním oddělení. Boudník zasvětil Hampla do svých grafických technik a seznámil ho s Bohumilem Hrabalem a Jiřím Kolářem. V letech 1955–1960 Josef Hampl studoval na soukromé Škole dekorativních umění v Praze u Jaroslava Masáka a sochaře Ivana Lošáka. O řádném studiu na výtvarné škole v 50. letech nemohl uvažovat kvůli svému původu, později si to nemohl dovolit z existenčních důvodů.

Josef Hampl samostatně vystavoval od roku 1964. Patřil k umělcům, kteří si brzy našli vlastní cestu. Zpočátku ho ovlivnil Vladimír Boudník se svými objevy z druhé poloviny padesátých a počátku šedesátých let, k nimž patřila aktivní a strukturální grafika. Hampl jim však dával novou podobu, například z pozitivních tisků vytvářel negativní, a postupně docházel k vlastním technikám.

Někdy vycházel z nalezených prvků, například ze škraloupů z průmyslových laků, které nacházel v továrně, kde kdysi pracoval. Tím se stejně jako v grafice tištěné z různých struktur přiblížil mezinárodnímu proudu informelu. Jeho zřejmě největším objevem se staly šité koláže, které vytvářel na šicím stroji v různých variantách až do poslední chvíle. Využíval v nich ruční papíry, kopíráky, fotografie, dopisy či dopisní obálky. Aby dosáhl větších formátů a tím i monumentálního vyznění, začal našívat papírové prvky na plátna, která lze po výstavě jednoduše srolovat.

Techniku koláže rozvíjel různými směry a způsoby, mnohdy ji doplňoval kresbou. Pohyb a čas do nich vstupuje díky vlajícím a volně splývajícím nitím. V poslední době vytvářel série koláží spíš menšího formátu. V nich každý nápad systematicky rozvíjel, jak měl ve zvyku celý život. Měl jasný výtvarný názor, který vycházel z minimalistické střídmosti a přesnosti. Jeho projev však nebyl natolik svázán přísnými pravidly, aby se nemohl měnit a aby se nemohl vracet k uvolněné struktuře.

Josef Hampl se zúčastnil mnoha mezinárodních výstav grafiky, například v Krakově, Lublani, Bilbau, Barceloně, Berlíně, Praze a na dalších místech, a získal i několik mezinárodních cen. Je výraznou osobností své generace, osobitým způsobem obohatil českou výtvarnou scénu posledního půlstoletí, přispěl svými originálními postupy k celkovému vývoji v oblasti grafiky, koláže, kresby, malby i sochy. Pozoruhodné byly jeho i konceptuální akce a instalace v přírodě a veřejném prostoru.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.