2. prosince 2017 10:07 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Vykonstruovaný proces. Před 65 lety byl popraven komunista Rudolf Slánský

Rudolf Slánský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Slánský | foto: Reprofoto

PRAHA Před 65 lety, 3. prosince 1952, bylo popraveno ve vykonstruovaném procesu 11 mužů, kteří ještě nedlouho předtím patřili k elitě československého komunistického režimu. Byl mezi nimi i bývalý generální tajemník KSČ Rudolf Slánský, který čelil spolu s dalšími osobami obvinění z organizování protistátního spikleneckého centra.

Proces s aktéry údajného komplotu byl zahájen před Státním soudem v Praze 20. listopadu 1952. Podle žaloby, kterou zastupoval nechvalně proslulý prokurátor Josef Urválek, usilovali spiklenci o vytržení Československa ze spojenectví se Sovětským svazem a ve spojení s exponenty světového imperialismu a sionismu sabotovali politiku socialistické výstavby. Celá obžaloba měla silný antisemitský podtext, což souviselo s aktuálním vývojem situace na Blízkém východě, v němž Moskva zaujala proarabskou pozici.

Líčení probíhalo přesně podle předem připraveného scénáře, takže po pouhých sedmi dnech padl rozsudek. Jedenáct obžalovaných si vyslechlo verdikt nejvyšší - trest smrti. Zbylí tři obžalovaní byli odsouzeni „jen“ k doživotnímu pobytu ve věznici.

Slánský, jehož popel byl po popravě v prosinci 1952 rozprášen na neznámých místech ve středních Čechách, se dočkal právní a občanské rehabilitace až v roce 1963. Ještě dalších pět trvalo, než bylo jeho jméno očištěno i v rámci stranických rehabilitací.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz