23. července 2019 7:28 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel bývalý letový ředitel NASA Christopher Kraft. Podílel se na vesmírných programech Mercury, Gemini či Apollo

Kraft se podílel na vesmírných programech Mercury, Gemini či Apollo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kraft se podílel na vesmírných programech Mercury, Gemini či Apollo. | foto: ČTK

Washington Ve věku 95 let zemřel v pondělí v Houstonu bývalý letový ředitel americké Národní agentury pro letectví a vesmír (NASA) Christopher Kraft. Informovala o tom dnes agentura AP. Kraft se podílel na vesmírných programech Mercury, Gemini či Apollo.

Spojené státy přišly úmrtím Krafta, který vytvořil koncept řízení kosmických letů, o „národní poklad“, uvedla v prohlášení NASA. „Chris byl jedním z nejdůležitějších členů týmu, který pomohl našemu národu dostat lidi do vesmíru a na Měsíc,“ uvedl šéf NASA Jim Bridenstine.

Kraft pracoval pro NASA od roku 1958.
„Chris byl jedním z nejdůležitějších členů týmu, který pomohl našemu národu...

Kraft pracoval pro NASA od roku 1958. Podílel se na všech programech až do odchodu do důchodu v roce 1982 - kromě programů Mercury, Gemini a Apollo pracoval také na programu americké orbitální stanice Skylab, společném projektu se Sovětským svazem Apollo-Sojuz a v počátcích i na programu raketoplánů.

Kraft zemřel jen krátce poté, co si Spojené státy a celý svět připomněly 50. výročí přistání prvního člověka na Měsíci z 20. července 1969.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz