31. ledna 2015 12:09, aktualizováno  12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker

Richard von Weizsaecker na snímku z června 2014 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard von Weizsaecker na snímku z června 2014 | foto: ČTK

Ve věku 94 let zemřel v sobotu v Berlíně bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker, který byl považován za jednu z nejvýraznějších morálních autorit poválečné německé politiky. Politik, který byl šestým německým prezidentem v letech 1984 až 1994, se zasadil také o urovnání česko-německých vztahů, a to společně s někdejším československým a českým prezidentem Václavem Havlem.

Weizsäcker proslul tím, že označil 8. květen 1945, tedy den německé porážky v druhé světové válce, za „den osvobození Německa od nelidské nacistické diktatury“. Za tento výrok u příležitosti 40. výročí konce války si podle zpravodajství Deutsche Welle vysloužil celosvětové uznání.

Na počátku 90. let se Weizsäcker aktivně angažoval i v otázce urovnání česko-německých vztahů. Podle Weizsäckera se za nápravu vztahů mezi Čechy a Němci musí děkovat především tehdejšímu československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi. Oba státníci patřili mimo jiné k iniciátorům smlouvy mezi Československem a Německem o dobrém sousedství podepsané v roce 1992.

Ve věku 94 let zemřel bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker. Na...

Ve věku 94 let zemřel bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker. Na...

S Havlem pojilo bývalého německého prezidenta i osobní přátelství. Havel označoval Weizsäckera za učitele svého prezidentství, za symbol rozumného člověka, který chce mír, je odvážný a říká i nepopulární věci.

„Pomohl nám překonat těžkou cestu k nápravě našich zlých útoků proti našim sousedům a tím i proti Československu. A za způsob, jakým to udělal, se stal skutečným vzorem a navždy blízkým přítelem,“ řekl Weizsäcker po Havlově smrti v prosinci 2011.

Weizsäcker byl členem Křesťanskodemorkatické unie CDU. Než se stal prezidentem byl v letech 1981 až 1984 starostou Západního Berlína. V říjnu 1985 se stal prvním prezidentem tehdejšího západního Německa, který navštívil Izrael.

„Richard von Weizsäecker v celém světě představoval Německo, které si našlo cestu do demokratické rodiny národů,“ uvedl nynější prezident Joachim Gauck v kondolenci vdově po Weiszäckerovi. „Představoval federální republiku, která čelí své minulosti,“ dodal.

Bývalý německý prezident Richard von Weizsaeck na snímku z roku 2008

Bývalý německý prezident Richard von Weizsaeck na snímku z roku 2008

Lidovky.cz, ČTK

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.