8. června 2018 14:30, aktualizováno  14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Anthony Bourdain. Známý televizní kuchař spáchal sebevraždu

Anthony Bourdain loví ryby společně s domorodci na Borneu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anthony Bourdain loví ryby společně s domorodci na Borneu. | foto: YouTube

NEW YORK Ve věku 61 let zemřel slavný kuchař Anthony Bourdain, který se proslavil po celém světě. Jeho pořady se vysílaly i v Česku. Proslavila ho také kniha Důvěrnosti z kuchyně, která popisovala práci kuchařů, jako plnou alkoholu, drog a „drsných vztahů“. Nejznámější byl jeho cestovatelsko-kuchařský pořad na CNN Anthony Bourdain: Parts Unknown a No Reservations na Travel Channel.

Bourdain tento týden pracoval ve Francii na nové epizodě oblíbeného televizního pořadu Parts unknown. Jeho blízký kamarád, francouzský šéfkuchaře Eric Ripert řekl, že v pátek ráno našel Bourdianovo bezvládné tělo v hotelovém pokoji. Bourdain podle médií spáchal sebevraždu.

„S mimořádným smutkem potvrzujeme, že náš kamarád a kolega zemřel,“ stojí v oficiálním prohlášení televize, která v pátek potvrdila jeho smrt.

Svou kariéru si vybudoval jako odborník na gastronomii a talentovaný vypravěč. Do povědomí veřejnosti se dostal nejen díky televizním pořadům, ale také díky knihám, kterých vydal celkem třináct. Kromě Důvěrností z kuchyně byla do češtiny přeložená také kniha Bez servítků.

Byl silným pijákem a kuřákem. Kouřil až dvě krabičky cigaret denně. Se zlozvykem skončil až v létě roku 2007 kvůli narození své dcery. Neskrýval, že v mládí užíval kokain, heroin a LSD.

Bourdain byl za svou práci oceněn několika cenami. V letech 2013 až 2016 vyhrál za své televizní působení v pořadu Anthony Bourdain: Parts Unknown čtyři ceny Emmy a v roce 2014 získal prestižní Peabodyho cenu.

Ve své oboru platil za bouřliváka a organizace Smithsonian ho označila za „rockovou hvězdu“ a „Elvise drsných šéfkuchařů“.

V roce 1985  se Bourdain oženil s přítelkyní střední školy Nancy Putkoskiovou a zůstali spolu dva desetiletí, rozvedli se v roce 2005.

V roce 2007 se oženil s Ottavií Busiemovou. Společně mají dceru Ariane. Pár se rozvedl přátelsky v roce 2016. V roce 2017 se začal stýkat s italskou herečkou Asia Argento.  Ta hrála například ve filmech Královna margot nebo Vstupní brána.

Lidovky.cz

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?