8. června 2018 14:30, aktualizováno  14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Anthony Bourdain. Známý televizní kuchař spáchal sebevraždu

Anthony Bourdain loví ryby společně s domorodci na Borneu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anthony Bourdain loví ryby společně s domorodci na Borneu. | foto: YouTube

NEW YORK Ve věku 61 let zemřel slavný kuchař Anthony Bourdain, který se proslavil po celém světě. Jeho pořady se vysílaly i v Česku. Proslavila ho také kniha Důvěrnosti z kuchyně, která popisovala práci kuchařů, jako plnou alkoholu, drog a „drsných vztahů“. Nejznámější byl jeho cestovatelsko-kuchařský pořad na CNN Anthony Bourdain: Parts Unknown a No Reservations na Travel Channel.

Bourdain tento týden pracoval ve Francii na nové epizodě oblíbeného televizního pořadu Parts unknown. Jeho blízký kamarád, francouzský šéfkuchaře Eric Ripert řekl, že v pátek ráno našel Bourdianovo bezvládné tělo v hotelovém pokoji. Bourdain podle médií spáchal sebevraždu.

„S mimořádným smutkem potvrzujeme, že náš kamarád a kolega zemřel,“ stojí v oficiálním prohlášení televize, která v pátek potvrdila jeho smrt.

Svou kariéru si vybudoval jako odborník na gastronomii a talentovaný vypravěč. Do povědomí veřejnosti se dostal nejen díky televizním pořadům, ale také díky knihám, kterých vydal celkem třináct. Kromě Důvěrností z kuchyně byla do češtiny přeložená také kniha Bez servítků.

Byl silným pijákem a kuřákem. Kouřil až dvě krabičky cigaret denně. Se zlozvykem skončil až v létě roku 2007 kvůli narození své dcery. Neskrýval, že v mládí užíval kokain, heroin a LSD.

Bourdain byl za svou práci oceněn několika cenami. V letech 2013 až 2016 vyhrál za své televizní působení v pořadu Anthony Bourdain: Parts Unknown čtyři ceny Emmy a v roce 2014 získal prestižní Peabodyho cenu.

Ve své oboru platil za bouřliváka a organizace Smithsonian ho označila za „rockovou hvězdu“ a „Elvise drsných šéfkuchařů“.

V roce 1985  se Bourdain oženil s přítelkyní střední školy Nancy Putkoskiovou a zůstali spolu dva desetiletí, rozvedli se v roce 2005.

V roce 2007 se oženil s Ottavií Busiemovou. Společně mají dceru Ariane. Pár se rozvedl přátelsky v roce 2016. V roce 2017 se začal stýkat s italskou herečkou Asia Argento.  Ta hrála například ve filmech Královna margot nebo Vstupní brána.

Lidovky.cz

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz