12. března 2015 16:24, aktualizováno  16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel autor Úžasné Zeměplochy sir Terry Pratchett

Terry Pratchett. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terry Pratchett. | foto: Reuters

Zemřel slavný anglický autor fantasy literatury Terry Pratchett. V 66 letech prohrál boj s Alzheimerovou nemocí. Sdělil to jeho vydavatel, jehož citoval server BBC. Pratchett se proslavil především série Úžasná Zeměplocha.

„Zemřel doma, se svou kočkou spící na posteli, obklopen rodinou,“ řekl Larry Finlay z anglického nakladatelství Transworld Publishers.

K nejslavnějším dílům Pratchetta patří knihy ze série Úžasná Zeměplocha, která zahrnuje čtyřicítku knih, řadu povídek a dalších publikací. V 90. letech byl Pratchett nejprodávanějším britským autorem. V celém světě prodal na 85 milionů knih ve 37 jazycích, včetně češtiny.

V prosinci 2007 veřejně oznámil, že trpí Alzheimerovou nemocí. Pokračoval ale ve psaní a svou poslední knihu dokončil minulé léto. Pro televizi BBC mezitím točil pořad o svém boji s tímto neurodegenerativním postižením mozku, které vede k postupné demenci.

Psaní ho udržovalo při životě

„Svět ztratil jeden z nejchytřejších a nebystřejších mozků,“ uvedl Finlay.  „Jak vědí všichni, co ho četli, byla Zeměplocha jeho způsobem satiry světa - a dělal to brilantně, s velkou dovedností, s ohromným humorem a neustálou invencí,“ dodal. Pratchett podle něj čelil své chorobě statečně a právě psaní jej v posledních letech udržovalo při životě.

„Jak vědí všichni, co ho četli, byla Zeměplocha jeho způsobem satiry světa - a dělal to brilantně, s velkou dovedností, s ohromným humorem a neustálou invencí,“ dodal Finlay. Pratchett podle něj čelil nemoci statečně a právě psaní jej v posledních letech udržovalo při životě.

Pratchettova smrt byla oznámena na jeho twitterovém účtu slovy, která odkazují na fiktivní postavu ztělesňující v jeho dílech smrt: „Terry přijal Smrťovo rámě a prošel s ním dveřmi do černé pouště pod nekonečnou nocí. Konec.“ Spisovatelův Twitter pak zahltily kondolence a jeho webová stránka www.terrypratchettbooks.com nevydržela nápor fanoušků.

Návštěva Prahy

Spisovatel byl v Česku velmi populární a v roce 2011 navštívil Prahu, aby zhlédl derniéru představení Maškaráda, kterou Divadlo v Dlouhé nastudovalo podle jedné z jeho knih.

„Zpráva o odchodu Terryho Pratchetta mě zasáhla. Dnes ráno jsem čekala na zastávce na tramvaj a vedle mne četl mladý muž jeho knihu. Usmála jsem se a vzpomněla si, jak mě po představení Maškaráda čili Fantom Opery objal. Vezmu si tedy i já jeho knihu, nechám se bavit a budu se smát. Když nás opustil nám blízký, cítíme smutek, bolest, odloučení. Terry svými knihami posílal do světa humor. Byl výjimečný. A můžeme mu za něj všichni děkovat,“ řekla serveru Lidovky.cz herečka Divadla v Dlouhé Helena Dvořáková. 

Britský spisovatel Terry Pratchett v roce 2001.
Slavný anglický autor fantasy literatury Terry Pratchett (na archivním snímku).

První román z plochého světa podpíraného čtyřmi slony a plujícího vesmírem na hřbetě obrovské želvy vydal Pratchett už v roce 1983. O deset let později vyšla Barva kouzel poprvé i v České republice. Příběh uvedl na svět zbabělého a cynického mága Mrakoplaše, který se později objevil v řadě dalších knih.

Bábi Zlopočasná a strážník Karotka

K nejznámějším příběhům ze Zeměplochy patří kromě těch s Mrakoplašem knihy s Městskou hlídkou a čarodějkami. Postavy jako velitel Samuel Elánius, strážník Karotka, Noby Nóblhóch, Smrť, bábi Zlopočasná nebo stařenka Oggová se zařadily po bok nejznámějších hrdinů fantasy literatury. Pratchettův humor si často utahuje z archetypů a klišé fantastické literatury, pro inspiraci však neváhá sáhnout ani ke klasickým románům či divadlu a nepohrdne ani skutečným světem a jeho vynálezy.

TERRY PRATCHETT:

Byl anglický autor fantasy, do češtiny překládal jeho dílo Jan Kantůrek.

Narodil se roku 1948 v Beaconsfieldu. Jeho prvním vydaným dílkem byla povídka uveřejněná ve školním časopise Kšeft v Hádesu (The Hades Bussines).

Po odchodu ze školy působil v několik regionálních novinách např. Western Daily Press nebo Bath Chronicle.

Mezi nejznámější díla Terryho Pratchetta patří: Úžasná Zeměplocha, Kobercové, Vyprávění o Nomech, Odvrácená strana Slunce, Strata, Nefalšovaná kočka. 

ČTK, apeAlena Pecháčková

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.