Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
10. září 2016 11:32, aktualizováno  12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel významný český sociolog Ivo Možný

Ivo Možný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Možný | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Po krátké nemoci zemřel v sobotu ve věku 84 let přední český sociolog Ivo Možný. Redakci serveru Lidovky.cz to potvrdila rodina. Možný působil na Masarykově univerzitě v Brně, kde byl zakladatelem a prvním děkanem Fakulty sociálních studií. Zabýval se především proměnami české rodiny a sociální politiky.

Věnoval se zejména sociologii rodiny, jeho věty se objevují i v nálezech Ústavního soudu. Ovlivnil celé generace nejen studentů sociálních věd: “Měl jsem ho moc rád. K nikomu jsem se neučil na zkoušky tak jako k němu”, říká muzikolog a dnes rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikoláš Bek.

Ivo Možný

V letech 1956 až 1965 byl Možný redaktorem Československého rozhlasu. Ve druhé polovině 60. let vyučoval sociologii na Masarykově univerzitě (MU). Po roce 1968 byl ze školy vyhozen a za normalizace pracoval jako poradce v manželské a předmanželské poradně.

Po revoluci se vrátil a spolu s Miloslavem Petruskem byl klíčovou postavou obnovy tohoto oboru po roce 1989. Už v penzijním věku zakládal pozdější Fakultu sociálních studií. V letech 1998 - 2004 byl jejím děkanem a do své smrti zde přednášel. Působil na Institutu pro výzkum reprodukce a integrace společnosti. Mezi jeho nejznámější knihy patří sociologická analýza revoluce v roce 1989 "Proč tak snadno...“ (poprvé vyšlo 1991), „Česká společnost. Nejdůležitější fakta o kvalitě našeho života“ (2002) a „Rodina a společnost“ (2006).

Získal ocenění vědeckou komunitou „Zlatá medaile Masarykovy univerzity“.

Široká veřejnost si ho všimla v roce 1990, kdy vydal tehdy “šokující” knížku “Proč tak snadno...,” Spíše sbírka esejů než monografie interpretovala Listopadový převrat nejen jako vítězství touhy českého lidu po svobodě, ale dívala se na něj mnohem pragmatičtěji - zejména pohledem tehdejší rodiny. Ve zkratce: despotický socialistický stát v padesátých letech nejprve vyvlastnil rodinu, tedy soukromou sféru života, aby se nakonec dočkal toho, že rodina kolonizovala stát - až nakonec ani rodiny komunistů neměly zájem na tom, aby režim dále přetrval.
Ivo Možný odmítal všechny politické nabídky (a že mu chodily takřka ze všech stran), ale zároveň celých 27 let komentoval společenské dění - zejména právě z pohledu rodiny a rodinné politiky.

Ivo Možný byl ceněný mezi svými kolegy nejen jako odborník. Sociolog Jiří Zlatuška serveru Lidovky.cz řekl. „Je to smutná zpráva, protože jako sociolog a jako člověk, který měl pohled na společnost, se věnoval hodně věcem kolem rodiny, kolem mezigeneračních postupů a i takovým věcem jako dopadům vzdělávání. Proto myslím, že ten pohled, který poskytoval, byl naprosto neocenitelný a v našem prostředí patřil k jedněm z mála, kdo byl skutečně vybaven jakousi jasnozřivostí tyto věci kolem sebe analyzovat. V této souvislosti mě napadá, že jeho odchod vnímám jako takový nenapravitelný šrám ve světě. Ale na něm samotném bylo vždy vidět, že vidí v mladších generacích budoucnost a ten životní optimismus a síla z něj sálala při každém setkání.“

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.