Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Steve Jobs, zakladatel firmy Apple. Bylo mu 56 let

Steve Jobs na snímku z 6. června 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Jobs na snímku z 6. června 2011. | foto: APČTK

SAN FRANCISCO Spoluzakladatel a dlouholetý ředitel americké společnosti Apple Steve Jobs zemřel ve věku 56 let. Jobs byl považován za jednoho z největších vizionářů světa vyspělých technologií a za jednoho z nejvlivnějších podnikatelů vůbec. Pod jeho vedením Apple přeměnil odvětví informačních technologií a propojil zábavu s komunikací.

Americký prezident Barack Obama řekl, že Jobs je ztělesněním amerického důvtipu a vynalézavosti.

 "S hlubokým zármutkem oznamujeme, že Steve Jobs zemřel," uvedl podnik v krátké tiskové zprávě. "Stevova genialita, nadšení a energie byly zdrojem nespočetných inovací, které obohacují a zlepšují celý náš život. Díky Stevovi je svět o tolik lepší," stojí dále. Apple příčinu smrti nesdělil, Jobs ale dlouho bojoval s rakovinou.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 1977 Steve Jobs představuje počítač Apple II

V roce 1977 Steve Jobs představuje počítač Apple II

Jobs firmu Apple založil spolu se svým kamarádem Stevem Wozniakem v roce 1976 v jedné garáži v kalifornském Silicon Valley. Ještě před koncem 70. let sestavili svůj první počítač. Prorazili ale až s novou verzí, která se stala hitem a díky které Apple na začátku 80. let úspěšně vstoupil na burzu. Tehdy se stal z Jobse milionář.

Zákeřná rakovina

Jobs trpěl zvláštním druhem neuroendokrinní rakoviny slinivky; jde o druh, který se podílí na rakovině slinivky asi z pěti procent a výrazně se liší od běžnějšího typu nemoci. Neuroendokrinní tumory rostou pomaleji a pacienti se mohou cítit relativně dobře, někdy i několik let, uvádí odborníci.

"Michelle i já jsme zarmouceni zprávou o smrti Steva Jobse. Steve patřil k největším americkým inovátorům - dost statečný na to, aby myslel jinak, dost odvážný na to, aby uvěřil, že změní svět, a dost talentovaný, aby to mohl uskutečnit," napsal prezidentský pár na blogu Bílého domu.

Steve Jobs představuje iPhone.

"Šílený" Steve bude Gatesovi chybět

Zpráva o Jobsově smrti přišla pouhý den po tom, co Apple představil svůj nový telefon iPhone, který je vylepšenou verzí čtvrté řady těchto přístrojů. Právě iPhone, spolu s přehrávači iPod a nyní také s počítačovým tabletem iPad, udávají směr celému odvětví.

"Pro ty z nás, kteří měli to štěstí s ním pracovat, je to šílená čest," reagoval na zprávu o Jobsově smrti jeho dlouholetý kamarád a konkurent v jedné osobě Bill Gates. Použil tak stejná slova, která často říkal i Jobs.

ČTĚTE TAKÉ:

Slovo "šílený" patřilo k jeho oblíbeným. "Steve mně bude hrozně chybět," dodal zakladatel Microsoftu. Vliv, jaký měl právě Jobs, může podle Gatese přetrvat generace.

Jobs v roce 2004 bojoval s vzácnou formu rakoviny slinivky, z které se vyléčil. Nemoci se ale nezbavil úplně. V roce 2009 si kvůli zdravotním problémům vzal volno a ještě téhož roku podstoupil transplantaci jater. Na začátku letošního roku Jobs předal pravomoci svému zástupci a 24. srpna se vedení podniku vzdal. Na jeho místo nastoupil Tim Cook.

Steve Jobs představuje iPad2

Steve Jobs představuje iPad2

Apple ale nebyl vždy jen úspěšnou firmou. Složitým obdobím prošel v 90. letech, kdy byl Jobs nucen z podniku odejít. Vrátil se do něj až v roce 1997, kdy firmu přeměnil a vrátil do první ligy. Apple už je dávno větší než Microsoft a nyní soupeří s energetickým koncernem Exxon Mobil o pozici nejcennější americké firmy obchodované na burze.

Akcie Applu se v současné době prodávají za zhruba 380 dolarů, už ale byly i nad 420 dolary, což je jejich historické maximum. Od září 1997, kdy se Jobs vrátil do vedení firmy, akcie zpevnily až o 8000 procent, a z řady lidí tak udělaly milionáře.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...