7. února 2019 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela legenda ‚červené knihovny‘ Rosamunde Pilcherová. Napsala desítky romantických příběhů

Spisovatelka Rosamunde Pilcherová v listopadu 2005. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatelka Rosamunde Pilcherová v listopadu 2005. | foto: ČTK

LONDÝN Ve věku 94 let zemřela britská spisovatelka Rosamunde Pilcherová, autorka romantických povídek a románů. Podlehla mozkové mrtvici, potvrdil její syn Robin Pilcher britskému deníku The Guardian. Autorce bestsellerů ke slávě dopomohly i televizní adaptace jejích děl.

Pilcherová v letech 1949 až 2000 napsala desítky knih, nejdřív pod pseudonymem Jane Fraserová a později pod svým skutečným jménem. Německá televize ZDF vytvořila na motivy jejích děl více než 100 filmů, které si i v Česku oblíbily především divačky.

„Ještě o Vánocích byla v dobré kondici, na Nový rok pak onemocněla zánětem průdušek, ale čekali jsme, že se jako vždy zotaví,“ řekl její syn. „V neděli ale utrpěla mrtvici a už nenabyla vědomí,“ dodal Pilcher.

Mezi známé romantické příběhy, v nichž autorka často zachycovala život a prostředí svého domovského hrabství Cornwall, patří Hledači mušlí, Pustý dům nebo Letní hlasy.

ČTK