Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Lidé se od zvířat musí naučit, jak být přirození, říká ilustrátor

Design

  4:53
Říše zvířat ho fascinuje, to je ostatně patrné ze všech knih, které pro děti napsal. Hlavním tématem jeho poslední knihy Jiné taje opic, kterou vydalo nakladatelství Meander v koedici s humpoleckou zónou pro umění 8smička, jsou opice a lidoopi. „Překvapilo mne, kolik nejrůznějších charakterů a tváří se v nich odráží. Mnohé jsem předtím ani neznal. Když evropané poprvé uviděli kresbu Langura čínského s modrou tváří, nevěřili, že takový zjev vůbec existuje a mysleli si, že vznikl z fantazie kreslíře. Chtěl jsem metaforicky poukázat, jak je krásné, existují-li vedle sebe rozdílné podoby našich předchůdců a tím i nás samotných,“ říká v rozhovoru spisovatel a malíř Petr Nikl.

Jiné taje opic foto: Meander

Lidovky.cz: Co vás nejvíce fascinuje na dětech?
Spontánní chování. Jejich nepředpojatost. Zajímá mne hranice, kdy tento stav vystřídá osobní promyšlená seberealizace. Myslím si, že jsme od narození hotovým člověkem. Jde vlastně jen o to si tento zázrak v období takzvaného dospívání vlivem prostředí, výchovy a stereotypního myšlení nezaměnit s hotovou nápodobou někoho jiného.

Lidovky.cz: Mají vlastnosti, které jim závidíte?
Upřímnost, otevřenost, zvídavost.

Lidovky.cz: Vaší poslední knihou, která vyšla před Vánoci, dokončujete takový opičí atlas.. proč zrovna opice a ne jiná zvířata?
Protože je jich mnoho rozličných druhů, jsou nám podobné a mají až na pár výjimek dlouhý ocas, který mi pomohl při náznacích písmen. Jsem fascinován tvary a barvami, kterými nás obdařila matka příroda. Ověřil jsem si, že nic zajímavějšího z naší fantazie nevypadne. Vždycky to budou jen metafory a stylizace, odvozené od tohoto základního strůjce.

Petr Nikl

Lidovky.cz: Čím jsou pro vás opice tak zajímavé? 

Překvapilo mne, kolik nejrůznějších charakterů a tváří se v nich odráží. Mnohé jsem předtím ani neznal. Když Evropané poprvé uviděli kresbu Langura čínského s modrou tváří, nevěřili, že takový zjev vůbec existuje a mysleli si, že vznikl z fantazie kreslíře. Chtěl jsem metaforicky poukázat, jak je krásné, existují-li vedle sebe rozdílné podoby našich předchůdců a tím i nás samotných. Množství úžasné jinakosti. Opice jsou ovšem stejně zajímavé jako všechno co s námi sdílí tento svět. Zrovna jsem přešel ke studiu orchidejí, před tím jsem zase maloval včely...

Jiné taje opic

Lidovky.cz: Co myslíte, že by se lidé mohli od zvířat naučit?
To, co se mohou naučit od kytek, stromů, řek... Být přirození. 

Lidovky.cz: Na kontě máte už 15 knih, dokázal byste mezi nimi vybrat svou nejoblíbenější?
Nedokázal. Snažím se, aby každá byla samostatnou bytostí. Vlastně až teď s těmi opicemi jsem vytvořil cosi jako druhý díl, ale tady chápu opičí knihu jako dvojdílný objekt. Proto mají oba díly stejný rozsah i rozměr, i když se liší tím, že Jiné taje opic mají složeny texty vždy jen z toho druhu opice, o které báseň pojednává.

Lidovky.cz: Vaším záměrem nebylo jen „poskládat abecedu“, ale jak sám říkáte, vzbudit ve čtenářích představivost a zapojit je do hry. Jak?
Hledáním, zkoušením, představováním si. Prožít stejnou radost z objevování nespočetných možností, jakou jsem zažíval já. V knize je příloha k rozstříhání, s opicemi se dá hrát pexeso, scrabble, nebo z nich jen skládat slova či šifrované zprávy.

Lidovky.cz: Dá se vaše kniha vnímat i jako encyklopedie opic?Myslím že co se týká základních druhů, částečně ano, poddruhů je samozřejmě více.

Lidovky.cz: Která zvířata to budou příště? Máte už nápad na novou knihu?
Bude to Hudebníček - kniha, určena ke zpívání, doprovozena CD nahrávkou. Zkoumám v ní zvukomalebnost slov a hlásek, jejich tvar a zpěvnost. Klube se z toho rytmický atlas jednotlivých písmen a zároveň i hudebních nástrojů. Knížku a nahrávku připravuji společně s Miroslavem Černým. Ten rovněž chystá spolu se svými studenty gymnázia ilustrace v podobě hudebních nástrojů.

Autor: