25. prosince 2012 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Po těžké nemoci zemřela spisovatelka Jindřiška Smetanová

Zemřela spisovatelka Jindřiška Smetanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřela spisovatelka Jindřiška Smetanová. |

PRAHA Ve svých 89 letech zemřela v pondělí spisovatelka Jindřiška Smetanová. Serveru Lidovky.cz to potvrdila její nakladatelka Jaroslava Kopecká.

Spisovatelka zemřela na Štědrý den v 11.30 hodin po dlouhé a těžké nemoci. Informaci o její smrti sdělil její syn Pavel Smetana.

Smetanová se živila nejen jako spisovatelka, ale také jako scenáristka, dramaturgyně či autorka televizních inscenací. Zahrála si také jednu z postav legendárního rozhlasového pořadu Sedmilháři, kde kromě jiných vystupovala s humoristou Zdeňkem Jirotkou.

V období normalizace byla politicky perzekvována. Nesměla pracovat v médiích a nemohla ani publikovat, pracovala proto v různých pomocných a dělnických profesích. Po odchodu do důchodu se věnovala překladatelství.

Je také autorkou řady povídek a fejetonů, přispívala do řady společenských a literárních časopisů. Její texty několikrát otiskly také Lidové noviny.

spaŠárka Pálková, samMartin Samek

Najdete na Lidovky.cz