Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: S pilou na kosti na náhodný pěstní souboj

Názory

  13:50
PRAHA - Zprávám nejvýznamnějších světových deníků stále dominuje vražda saúdského disidenta Džamála Chášukdžího. Od Financial Times po New York Times. Jednak proto, že okolnosti vraždy jsou opravdu hrůzné a otřesné, jednak proto, že jde o napínavý thriller. Nejdůležitější ale je, jak podstatnou ekonomickou a geopolitickou roli hraje Saúdská Arábie a vztahy jiných zemí k ní v dnešním světě.

Zmizelý saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží. foto: Reuters

Německo po vraždě novináře vyzvalo k pozastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie

Turecký prezident Erdogan slíbil zveřejnit zítra všechny informace, které má jeho vláda k dispozici, a to „v plné nahotě“. Uvidíme tedy zítra. Taktika Turecka, dávkování informací a udržování Saúdů v určité míře nejistoty stran toho, co Turci vědí, je ale zřejmě velmi promyšlená. Turci si potřebují u Saúdů zařídit injekce pro svou ekonomiku a domluvit lepší chování Saúdů k blízkému spojenci Turků, Kataru. Celá kauza pomáhá zlepšit pošramocený obraz Turecka – ve srovnání se Saúdskou Arábií se Turecko najednou jeví jako vcelku lidumilný režim. Kauza může také vylepšit vztahy Turecka s USA i Evropou a posílit jeho pozici v Sýrii.

K dosti amatérskému saúdskému lavírování, jak to celé bylo, se docela trefně vyjádřil americký republikánský senátor Ben Sasse pro televizi CNN: „Saúdské verze událostí jsou pěkný bordel, k náhodnému pěstnímu souboji na konzulátu si přece nepřinesete pilku na kosti. Takže Saúdové předkládají spoustu nesmyslů, které nejsou správné, přesné ani pravdivé,“ řekl.

Deník Financial Times se zabývá tím, co celá kauza změní v tom ohledu, jak bude fungovat a kam bude investovat saúdský „veřejný investiční fond“ neboli PIF. Před třemi lety byl tento fond, který investuje saúdské ropné zisky, převeden z gesce ministerstva financí pod kontrolu výboru, jemuž předsedá korunní princ Mohammed bin Salmán (MbS). Jde o nejsilnější investiční fond na světě a jeho transformace a přesun pod působnost korunního prince MbS byla mnohými považována za vytvoření „státu ve státě“.

PIF investoval miliardy dolarů doma i v zahraničí – od společností Uber a Magic Leap až po Blackstone a SoftBank. Cílem je spravovat v roce 2020 aktiva za 600 miliard dolarů.

Vraždou novináře a disidenta ztratí tento fond velkou část lesku. Pro Saúdy se jedná o největší krizi od útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku ze září 2001.

PIF se stále snaží zachránit prestižní investiční konferenci, která má začít v Rijádu zítra a kde se měli setkat nejdůležitější finančníci, manažeři a průmyslníci světa. Mělo se jednat o „Davos v poušti“. Mnoho zahraničních firem a hlavně ministrů obchodu ale odřeklo, i když firmy jako Deloitte, HSBC, McKinsey, Boston Consulting Group a Siemens jsou stále uvedeny jako partneři konference.

Nyní může mít saúdský plán modernizace ekonomiky a diverzifikace zdrojů velké potíže. FT připomíná, že saúdská ekonomika je po pádu cen ropy v roce 2014 v recesi. MbS sliboval doma i ve světě transformaci ekonomiky i tolerantnější společnost. Otázkou je, kdo ve světě na tom bude nyní ochoten participovat.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...