9. srpna 2010 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Malé strany u soudu neuspěly. Praha se rozdělí na sedm volebních obvodů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Nejvyšší správní soud potvrdil rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů. Změnu před letošními komunálními volbami prosadila ODS. Dalších pět stran podalo návrh na zrušení nového uspořádání, který soud zamítl. Odpůrcům změn se nepodařilo prokázat to, že rozdělení do obvodů skutečně může poškodit menší strany. Ukážou to až volby.

Podle návrhu pětice stran je nové uspořádání "hrubým porušením demokratických pravidel hry". Strana zelených, ČSSD, KDU-ČSL, SNK ED a Věci veřejné tvrdí, že rozdělení Prahy vyhovuje především ODS, která také změnu v zastupitelstvu prosadila. V minulých volbách se v metropoli volilo v jednom obvodu.

Čtěte také

Zastupitelstvo Prahy o změně volebních obvodů rozhodlo v polovině června. Opozice to označila to za volební inženýrství, které uškodí malým stranám, protože zvýší počet hlasů, které budou potřebovat na získání jednoho zastupitele.

Podle Nejvyššího správního soudu se nepodařilo pětici stran dokázat, že vytvoření sedmi volebních obvodů představuje nepřiměřený zásah do jejich právní sféry. Nelze prý dopředu předvídat, jaký bude konkrétní výsledek voleb a jak se vytvoření obvodů projeví na voličských preferencích.

Vedení Prahy vysvětlovalo změnu například snahou o zpřehlednění a zjednodušení volebních lístků. Díky rozdělení Prahy každý volič najde místo 1500 jmen na lístku jen 180 kandidátů. Podle magistrátu změna také zvýší šance na volební úspěch lokálních uskupení a umožní prosazování témat důležitých pro jednotlivé části Prahy. Dalším uváděným důvodem byly ekonomické úspory.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz