16. listopadu 2009 12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Milan Kundera se zřejmě stane čestným občanem Brna

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Milan Kundera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Kundera | foto: Profimedia

BRNO Brněnská městská rada chce udělit čestné občanství spisovateli a místnímu rodákovi Milanu Kunderovi. Vybrala jej ze šesti navržených, konečné slovo budou mít zastupitelé.

Jako důvod pro udělení občanství uvedla městská rada Kunderovo celoživotní dílo. Primátor Roman Onderka již dříve uvedl, že Kundera je připraven ocenění přijmout, do Brna však kvůli tomu zřejmě nezavítá. Osmdesátiletý Kundera žije ve Francii a do Česka již řadu let nejezdí.

Onderka prý návrh na udělení čestného občanství podal již loni 12. června. "Milan Kundera stvrdil dopisem, že si mého návrhu váží, a pokud město Brno schválí občanství, že je připraven tuto výsadu přijmout," uvedl nedávno primátor. Občanství by zřejmě převzal ve Francii.

Ani Cenu města Brna
Kundera byl mezi šesti nominovanými, z nichž vybírala komise. V návrzích se objevilo také jména válečného letce a rodáka z Brna-Tuřan Emila Bočka. Ostatní nominovaní by ocenění dostali in memoriam. Šlo o kardiochirurga Jana Navrátila, malíře Bohumila Matala, generála Bohuslava Všetičku a hudebního skladatele a publicistu Aloise Piňose.

Kundera si na Moravu nepřijel ani pro Cenu města Brna, jejíž udělení mu schválili zastupitelé před čtyřmi lety. Ocenění za něj na jeho přání převzal šéfredaktor časopisu Host Miroslav Balaštík.

ČTK
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz