Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
12. března 2019 12:32 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Američané zvyšují tlak na Německo

Huawei (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huawei (ilustrační foto). | foto: Reuters

Spojenci USA, především Německo, se ocitají pod rostoucím tlakem USA, aby odřízli čínskou firmu Huawei od telekomunikačních sítí a neumožnili dominanci firmy v budování 5G sítí. Píše o tom například dnešní deník The Wall Street Journal.

Trumpova administrativa řekla německé vládě, že omezí sdílení zpravodajských informací s Německem, pokud Berlín umožní firmě Huawei účast na budování sítí.

Americký velvyslanec v Německu Richard A. Grenell napsal německé vládě, že pokud Němci umožní účast čínských firem na budování 5G sítí, USA nebudou schopny udržet úroveň kooperace s německými tajnými a zpravodajskými agenturami.

Podle deníku WSJ jsou přitom evropské bezpečnostní agentury na USA značně závislé a spoléhají na ně v boji proti terorismu.

Dopis velvyslance Grenella Němcům také připomíná, že bezpečné komunikační systémy jsou zásadní pro obrannou a zpravodajskou kooperaci. Mimo záznam Američané novinářům z WSJ řekli, že zpravodajské informace budou do Berlína poskytovány i nadále, ale na nižší úrovni. Američané prý budou předpokládat, že vše, co předají Němcům, si přečtou nebo poslechnou Číňané.

Očekává se, že americký nátlak vyvolá nyní v německé zpravodajské komunitě bouři. Pozoruhodné také je, že Grenell ve svém dopise vysloveně doporučuje firmy, jež mohou Evropanům vybavovat sítě 5G a jež USA považují za bezpečné.


O den starší článek v témže deníku upozorňuje, že Američané berou svou kritiku německo-ruského plynovodu Nord Stream pod Baltským mořem velice vážně.

Text vzpomíná, že při poslední schůzce Trump–Merkelová se tým Merkelové snažil upozornit kancléřku, aby se pokusila vyhnout tématu kontroverzního plynovodu. To se ovšem nepovedlo. První věc, kterou Trump hned po pozdravu řekl, byla: „Angelo, musíš zrušit ten plynovod Nord Stream 2.“

Nicméně Němci ve výstavbě plynovodu pokračují, Trump Netrump, a nedbají na to, že jim Američané říkají, že krmí zvíře, vůči němuž sami uplatňují sankce. Nejdůležitější ale je, že USA skutečně stále silněji zvažují sankce proti evropským a německým firmám, které na plynovodu participují. Článek upozorňuje, že v takovém případě jsou Rusové schopni a ochotni dostavět plynovod sami.

Závěr z pera Monitoru JM: Všechny tyto věci souvisejí s tím, že – ač to není nikde na papíře – Američané hodlají spojovat agendy a vše zmíněné se týká i diskutovaných cel na evropské automobily. Pokud Němci chtějí, aby Trump skutečně nespustil cla na evropské automobily, budou muset ustoupit alespoň v něčem výše zmíněném.

Zároveň právě dnes, v den, kdy si připomínáme dvacet let od vstupu do NATO, je třeba připomenout, že rapidně se zhoršující německo-americké vztahy jsou aktuálně největší hrozbou pro NATO.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky