Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Brexit a jaké mají Němci starosti

Německá kancléřka Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: ČTK

Britská scéna je více než obvykle sebestředná. Hlavní téma je covid a kapacita britského zdravotního systému. Co se brexitu týče, ten je až na druhém místě. Komentátoři konzervativních médií přímo či nepřímo vyzývají britského premiéra Borise Johnsona, aby neustupoval, aby se pochlapil a aby shodil dohodu s EU pod stůl.

Diskutuje se o tom, zda Británie opustí části brexitové dohody ohledně Severního Irska, a jestli tím dojde či nedojde k porušení mezinárodního práva. Nakonec to vypadá, že Johnson bude ochoten ke kompromisu, také pod tlakem americké irské lobby.

Možná důležitější než mezinárodní právo je ale celková atmosféra či rétorika, a pokud je britský premiér ochoten říci, že EU chystá „blokádu“ Severního Irska, důvěře to moc neprospěje. Blokáda se podle mezinárodního práva rovná válce.

Komentátor Financial Times Gideon Rachman navštívil Berlín a napsal komentář, který je vzkazem domů, do sebestředného Londýna. Po rozhovorech s elitami německé diplomacie dostal Rachman vzkaz, že brexit je nezajímá, že není na seznamu priorit. Německo má prý naléhavější a důležitější věci na práci.

Na stole kancléřky Merkelové přistávají jiné složky. Nejpodstatnější je Rusko, pandemie covidu-19, východní Středomoří, americké volby a Čína. Teprve pak možná brexit a obchodní dohoda. Německo nyní předsedá EU a musí organizovat společnou evropskou politiku ve všech těchto věcech. Ruský opoziční aktivista Navalnyj leží v nemocnici asi kilometr od kancléřství.

Původní německé humanitární gesto spojené s jeho převozem přerostlo v krizi vztahů s Ruskem. Rusové prý nevěřili, že Navalnyj transfer přežije. Kreml zuří, že Německo potvrdilo otravu a kancléřka to sama oznámila na tiskové konferenci. Možná Německo ukončí podporu plynovodu Nord Stream 2 – a zároveň musí pečlivě sledovat vývoj v Bělorusku, což kancléřku osobně zajímá, vzhledem k tomu, že vyrůstala za železnou oponou a velmi vnímá paralely s rokem 1989.

Německo podle Rachmana a jeho německých diplomatických zdrojů zápasí s tím, že to, co má podle něj Moskva, Peking a Washington společné, je snaha rozdělit Evropu. Vztahy EU a Německa s Čínou se rychle zhoršují, což je pro Berlín velký problém, protože Čína je největší německý obchodní partner. Němci také velice prožívají klimatickou změnu a jsou překvapeni tím, jak závratným tempem se v Číně otevírají nové a nové uhelné elektrárny. Mladí Němci navíc sledují lidskoprávní situaci v Číně velmi bedlivě a popularita Číny v zemi klesá.

Nejurgentnější otázkou jsou však v Německu americké prezidentské volby. Pro málokoho na světě je ve hře tolik. Pokud obhájí Donald Trump, otevřou se stavidla další americké nechuti k Berlínu a Bruselu. Pak je tu ještě jednání s Tureckem, hrozba opakování migrační krize apod. V závěru Rachman Němce chválí. Atmosféra v Londýně je prý hysterická, zatímco Němci se snaží myslet globálně a s klidem držet evropskou jednotu.

Tolik Rachman. Otázka je, jestli mají Němci seřazeny priority správně. Británie je velký obchodní partner a Německo s ní má velký obchodní přebytek. Pak je tu otázka, zda Trump skutečně chce rozdělovat Evropu. V USA v Polsku, v Pobaltí nebo na Ukrajině se zase domnívají, že Evropu rozděluje německo-ruský plynovod Nord Stream 2. Faktem asi je, že Trump EU moc nerozumí, je na něj moc složitá, nemá s ní trpělivost. Mluví za EU předseda Komise, prezident Rady, nebo Merkelová s Macronem?

Německá představa, že bude-li zvolen Biden, bude všechno jako dřív, je naivní. Možná se zklidní rétorika, ale tlak na pohřeb plynovodu Nord Stream 2 zůstane stejný, stejně jako tlak na Německo, aby bralo vážně zbrojní závazky v rámci NATO. A jak se dnes v Německu diví, že Čína bude pálit více a více uhlí, zatímco EU zpřísňuje emisní limity, to snad raději ponechme bez komentáře, aby člověk neurazil.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!