Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Útok v Bruselu - další hřebík do evropské rakve?

„Je suis Bruxelles“ - „Jsem Brusel“. Pieta za oběti úterního teroru v centru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Je suis Bruxelles“ - „Jsem Brusel“. Pieta za oběti úterního teroru v centru... | foto: ČTK

PRAHA Útoky v Bruselu rozvířily v médiích debatu o budoucnosti Evropské unie. Někteří tvrdí, že Evropa neumí sdílet zpravodajské informace. Podle dalších ukazují poslední útoky Islámského státu na to, že je tato radikální skupina v defenzivě.

John Lloyd je v komentáři pro Reuters v souvislosti s bruselskými útoky velmi pesimistický.

Evropa neumí ani sdílet zpravodajské informace. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chvíli koketoval s ideou evropské tajné služby, i když myšlenka rychle usnula nebo byla pohřbena poté, co prý jeho poradci zjistili, že objem sdílených informací bude stejně velice limitovaný a vybudovat novou službu by trvalo desítky let.

Sen o stále bližší Unii bude stále vzdálenější. Lidé se ve strachu přimknou k autoritám, které znají a kterým důvěřují: k těm domácím a národním. Evropa se svou štědrostí, liberálností a vojenskou slabostí bude více vnímána jako problém, a dokonce spíše jako ohrožení.

V Británii fouká vítr do plachet odpůrcům EU. V Německu posiluje pravicová alternativa pro Německo. Pravicové protiimigrantské strany posilují ve Švédsku, Nizozemsku, Itálii apod.

...

Karen Greenberg je pro změnu na serveru Reuters spíše „optimista“, tvrdí totiž, že bruselské útoky jsou důsledkem toho, že Islámský stát je v defenzivě. Utrpěl ztrátu teritorií, unikla mu databáze občanů a různé další plány apod.

...

Editorial Financial Times upozorňuje, že podpora Teda Cruze ze strany republikánského establishmentu je asi motivována snahou zamezit rozpadu strany, která volby prohraje tak jako tak. A lepší je podle republikánského establishmentu prohrát s Cruzem.

Přitom Cruz je v mnoha ohledech ještě horší než Trump: vrátil by se ke zlatému standardu, ukončil by nezávislost americké centrální banky a zrušil by federální úřad pro výběr daní. V tom všem stojí od Trumpa napravo. Také chce stavět zeď na hranici s Mexikem, také by vyhnal ilegální migranty a v souvislosti s útoky v Bruselu prohlásil, že by vyslal policii k monitorování amerických muslimských čtvrtí dříve, než se tam lidé budou radikalizovat. List dále konstatuje, že nejrozumnější by bylo, kdyby se republikáni rozhodli pro Johna Kasicha.

...

Pět států EU předloží rozpočty, které porušují předepsanou velikost schodku, tedy povolenou tříprocentní hranici. Jsou mezi nimi i tři velké ekonomiky – Británie, Španělsko a Francie. Dále jde o Řecko a Chorvatsko.

Finsko, Polsko a Rumunsko předkládají schodek na hraně.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!