Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Donald Trump a duch doby

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

PRAHA Turecký prezident Erdogan v neděli slíbil sdělit světu v „plné nahotě“, jak to přesně bylo s plánovanou vraždou saúdského disidenta a žurnalisty Džamála Chášukdžího. V rámci Erdoganova projevu v tureckém parlamentu se ale svět nedozvěděl nic, co by předtím nevěděl z řízených úniků, které turecké autority chytře a dávkovaně vypouštějí do médií.

Novou informací je, že Turecko žádá Saúdskou Arábii, aby všech osmnáct viníků vraždy bylo vyšetřováno a souzeno v Turecku. O nahrávce z výslechu a vraždy se Erdogan vůbec nezmínil. Takže zatím největší a nejdůležitější novinkou je sestřih z videí, kde lze vidět jednoho z vrahounů, jak si chodí po Istanbulu v oblečení zavražděného novináře, v jeho brýlích a s nalepeným knírem. A jak se potom převlékne a hodí Chášukdžího oblečení i s knírkem na záchodě do koše.

Na serveru Eurointelligence.com si všímají, že nic nezpochybňuje a neporušuje autoritu Evropské komise tak jako to, když nějaký členský stát oznámí, že nebude dodržovat pravidla, a to schválně a vědomě, jako to nyní činí Itálie. Takové účelové pohrdání pravidly ohrožuje celý systém autority EU, která je založena na pravidlech, a ta zase vycházejí ze smluvní báze evropské integrace. Itálie v dopise komisi píše, že půjde jen o dočasnou věc, že Itálie provede reformy, ty zvýší produkční potenciál ekonomiky a pak se budou pravidla zase dodržovat.

Připomínán je patnáct let starý článek z Daily Telegraph, kdy v roce 2003 s identickým argumentem odmítly plnit pravidla paktu stability a růstu dvě velké země, Německo a Francie. Německo také poukazovalo na to, že potřebuje provést strukturální reformy.

To nejdůležitější, co z toho vyplývá, ale je, že v okamžiku, kdy velká členská země eurozóny neplní pravidla, odkládá se jakákoli relevantní reforma eurozóny na neurčito. Možná se seriózní reforma eurozóny uskuteční, ale zpátky na stole bude nejdřív za několik let.

Když Donald Trump mluvil v září v OSN, publikum se mu smálo. Komentátor Financial Times Gideon Rachman se však domnívá, že smát se nakonec bude Donald Trump. Je totiž velmi pravděpodobné, že se stane historickou figurou, jež bude zosobňovat ducha doby. Na to není třeba být dobrý a charakterní člověk ani není třeba si toho být vědom.

Filozof Georg Hegel byl přesvědčen, že do některých lidí vstupuje „duch doby“, aniž by o tom oni sami museli vědět. Tak například Napoleon podle Hegela „byl duchem světa na koňském hřbetě“. Podle francouzského prezidenta Macrona to Hegel myslel tak, že „někteří velcí muži jsou pouhým instrumentem nějaké větší a vyšší síly“.

Trump sice o Hegelovi nic neví, třeba zosobňuje síly, jimž sám nerozumí. Ale Macron bohužel možná na rozdíl od Trumpa symbolizuje umírající pořádek.

Trump odmítá globalizaci, protože prý oslabuje Ameriku. Hodlá používat americkou sílu víc tvrdě a brutálně. Dívá se na svět jako na hru s nulovým součtem, jednoznačně chce oslabit Čínu. Otočil kormidlo ve věci migrace, obchodu i politiky identit. Začal využívat nová média úplně jinak než jeho předchůdci. To si svět bude pamatovat.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...