Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Hodnota Izraele v arabském světě stoupá

Izrael vyvěsil svou vlajku spolu s tou, která patří Spojeným arabským emirátům... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izrael vyvěsil svou vlajku spolu s tou, která patří Spojeným arabským emirátům... | foto: Reuters

Walter Russell Mead v deníku WSJ komentuje novou smlouvu Spojených arabských emirátů (UAE) s Izraelem. Takový měsíc diplomacie Izrael nezažil od roku 1948, kdy byl židovský stát uznán Spojenými státy i Sovětským svazem. Dne 13. září UAE a Izrael podepsaly dohodu a přihlásil se i Omán, který chce rovněž normalizovat vztahy s Izraelem.

Izraelem pak bylo uznáno Kosovo – a jako první muslimská země na světě umístí ambasádu v Jeruzalémě, píše WSJ.

Saúdská Arábie umožní přelety spojů mezi Izraelem a UAE nad svým územím a přímé lety do Izraele má brzy otevřít Maroko. Ohrožení lídři arabských států považují vztahy s Izraelem za vitální a dokážou pozapomenout na svou nechuť k sionismu a sympatie k Palestincům.

Jde spíše o evoluční než revoluční změnu. Konzervativní arabské státy chápou, že s Izraelem sdílejí zájmy. Irák a Sýrie se sotva drží pohromadě. Jemen a Libye jsou ponořeny v občanské válce. Egyptská ekonomika se bez turismu a obchodu hroutí. A Libanon, kdysi finanční a kulturní centrum arabského světa, trpí v nefungujícím státě a pod těžkou rukou Hizballáhu.

Také bohaté arabské státy v Zálivu trpí nízkými cenami ropy. Americké stahování z regionu (Iráku a Afghánistánu) pokračuje, a pokud se dostane k moci Biden, možná obnoví nukleární dohodu s Íránem a bude se víc distancovat od Saúdské Arábie kvůli lidským právům. Írán přitom státy v zálivu chápou jako existenční hrozbu a leckdo se obává i vlivu Turecka.

Izrael už dávno není křehká umělá společnost, kterou drží nad vodou americká pomoc. Je to nejúspěšnější stát v regionu, s nejlepšími technologiemi. Izrael může být vojenský partner, partner ve spolupráci tajných služeb, partner v obchodě, zdroj investic, technologií, příklad v rozvojové pomoci a politice atd. A je to země, která má a bude mít politickou podporu v USA, z níž mohou arabské státy jedině těžit.

Na serveru Eurointelligence.com se dívají na výsledky virtuálního summitu EU–Čína. A jeví se jim to jako jedno velké nic. Cesta k bilaterální obchodní dohodě se neotevřela, ale nikoho to vlastně nepřekvapuje. Evropští lídři žádají větší přístup na čínský trh, a Čína nechce ustoupit. Evropští pozorovatelé a analytici jsou k Číně zjevně kritičtější, ale Angela Merkelová během summitu otázku lidských práv nezvedla a na závěrečné tiskovce mluvila o důležitosti ekonomických vztahů s Čínou.

Pozice EU či Evropy jako celku ve vztahu k EU se možná posunuje, ale Německo si žádný konflikt s Čínou nemůže dovolit. Čínský prezident slíbil více přístupu na trh pro evropské zemědělské produkty a větší kooperaci v boji s klimatickou změnou, ale konkrétní změny přístupu na tamější trh nepřipustil. Otázku lidských práv má podle něj EU řešit hlavně u sebe doma.

Německá závislost na exportu do Číny je největší slabinou těchto jednání – a Čína to dobře ví. Den před summitem Čína oznámila zákaz dovozu vepřového z Německa, což lze chápat pouze jako vzkaz Německu, aby si náhodou nevyskakovalo. Německo má s Čínou obchodní přebytek ve výši 19,5 miliardy eur, zatímco zbytek EU má s Čínou obchodní schodek 164 miliard eur.

Debata Jana Macháčka

 Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...