Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Italové se bouří proti německému Nord Streamu

Názory

  13:39
Kontroverzní německý projekt rozšíření plynovodu Nord Stream získal dalšího odhodlaného odpůrce v podobě italského ministerského předsedy Mattea Renziho. Píší to dnešní Financial Times. Renzi si u prezidenta Evropské rady Donalda Tuska vyžádal, aby se toto téma dostalo na pořad nejbližšího jednání Evropské rady.

Připravené potrubí pro podmořský plynovod Northstream foto: Reuters

Odpor Renziho k Nord Streamu by mohl zkomplikovat situaci kolem obnovení protiruských sankcí, na kterém se má EU brzy shodnout. Itálie patří k nejhlasitějším kritikům sankcí – drží sice linii, ale kdyby bylo jen na ní, sankce by nejraději zrušila. V rámci EU je Itálie druhým největším obchodním partnerem Ruska.

Itálii připadá, že rozšiřování rusko-německého plynovodu pod Baltským mořem jde proti duchu navrhovaných sankcí. Má dojem, že Němci v tomto ohledu zase ostatní válcují a dělají si, co chtějí.

Italové také nechápou, proč tedy Evropská komise zakázala projekt rusko-italského plynovodu South Stream, kde byla italská Eni významným investorem. Oficiálním důvodem toho, že South Stream nedostal zelenou od Evropské komise, nebyly geopolitika či bezpečnost, ale evropská legislativa hospodářské soutěže.

Paradoxní je, že tatáž legislativa dosud umožňuje stávající rouře Nord Streamu fungovat na pouhých 50 procent kapacity. Na co je tedy zapotřebí další trubka, ptají se Italové. Co hrají Němci za hru?

Odpor Itálie proti Nord Streamu se shoduje s nesouhlasem středoevropských zemí, vedených Polskem, kritika kancléřky Merkelové přijde z jihu i z východu. Tyto země kvůli německo-ruské plynové „objížďce“ pod Baltským mořem částečně přijdou o status tranzitních zemí, ale hlavně není v jejich zájmu, aby o status důležité tranzitní země přišla Ukrajina, což není ani v zájmu NATO nebo USA.

Co se sankcí týče, mají ale středoevropské země zájem úplně jiný než Itálie.

...

V témže deníku hodnotí Gideon Rachman výsledek regionálních voleb i klimatické konference v Paříži a rozhodl se to pojmenovat tak, že na obou frontách přesvědčivě zvítězili globalisté nad nacionalisty (mezi ně řadí třeba i Trumpa). Globalisté měli hezký víkend, píše Rachman. Síly, které živí nacionalistický narativ – ekonomická stagnace, terorismus a obavy z migrace – samozřejmě nezmizí. Ale dobrá zpráva je, že přes všechny frustrace dokážou národy světa spolupracovat za účelem společného dobra.

Monitor Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...