Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
8. listopadu 2019 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Kdo posílil a oslabil v Evropském parlamentu

Členové europarlamentu volí v tajné volbě nového šéfa nejvyššího evropského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové europarlamentu volí v tajné volbě nového šéfa nejvyššího evropského... | foto: AP Photo/Jean-Francois Badias

Většina českých glosátorů, kteří se věnují obsazování funkcí v evropských institucích, má za to, že Češi jsou neschopní si cokoli v Evropě vyjednat, že neobsadili v EU žádné důležité posty. Při pohledu na sestavu důležitých pozic v Evropském parlamentu je ale situace úplně jiná, jak si všímá server VoteWatch Europe.

Ten konstatuje, že největší počet vedoucích funkcí v novém Evropském parlamentu zastávají Němci, což asi nepřekvapí, když Němci také představují nejsilnější národnostní skupinu v europarlamentu. Němci mají tři místopředsedy Evropského parlamentu, předsedu lidovecké frakce, respektive skupiny EPP, a mnohé další. Když se ale oprostíme od absolutního počtu europoslanců za určitou národnostní skupinu a poměřujeme důležité funkce velikostní národní delegace do Evropského parlamentu, jsou podle analýzy nejúspěšnější skupinou právě Češi.

Češi mají dva viceprezidenty Evropského parlamentu (Dita Charanzová, Marcel Kolaja), čtyři místopředsedy klíčových ekonomických výborů a pozice koordinátorů v několika důležitých politických uskupeních či frakcích. Druhou relativně nejsilnější skupinou Evropského parlamentu jsou pak Portugalci.

Tohle je docela v rozporu s obrázkem České republiky, který o nás šíří i lidé, kteří se sami označují jako proevropští. Těm se česká politika jeví jako málo proevropská, a tudíž za to trestaná a ostrakizovaná. Podle tohoto obrazu jsou Češi jen brblalové a univerzální kritici, kteří nevědí, co chtějí, a na které není nikdo zvědavý. Realita je však úplně jiná.

Druhá věc, kterou Češi sami sobě vyčítají, je, že neumějí táhnout za jeden provaz a přetahují do Evropy domácí špinavý politický boj. Vrcholem byly e-maily europoslanců Šojdrové a Niedermayera, aby jejich zahraniční kolegové z EPP nevolili Ditu Charanzovou za místopředsedkyni EP. Přes to všechno jsou ovšem výsledky dobré. V sebepoškozování, kanibalizaci a bratrovražedné válce jsou nyní evropskými rekordmany asi Poláci.

Evropský parlament také neřeší pouze vysoce a povrchně medializované evropské věci, jako je třeba migrace, ale především mnoho ekonomických agend a záležitostí jednotného trhu, kde je s českými europoslankyněmi a europoslanci zjevně dobrá zkušenost.

A nakonec – i kdyby si to leckdo přál –, není pravda, že je důležitá pouze Evropská komise. Nový Evropský parlament bude důležitější a živější proto, že už neexistuje pohodlná většina evropských lidovců a socialistů a situace je mnohem méně přehledná.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.